eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeZielony wtorek na GPW

Zielony wtorek na GPW

2006-09-26 11:29

Początek dzisiejszej sesji wygląda nieznacznie lepiej niż wczoraj. Nie traci żadna spółka z WIG20, ale obroty utrzymują się na niskim poziomie.

Przeczytaj także: 3 proc. w dół na otwarcie

Udane zakończenie sesji w USA pomogło też indeksom europejskim - w Londynie FTSE rośnie o 0,7 proc., w Paryżu CAC40 o 1 proc., a na Węgrzech przedłuża się odbicie i BUX rośnie o 1,3 proc. Pomyślne wiatry złapała w żagle także nasza GPW, na której WIG20 zyskuje 0,7 proc. Emocje nie są jednak duże. Pięć kwadransów od rozpoczęcia notowań obroty akcjami blue chips to 110 mln PLN. Niezbyt aktywny ten poranek, ale nie ma co narzekać w sytuacji, w której rosną kursy 19 spółek wchodzących w skład indeksu (ceny nie zmienia Netia). Zmiany nie są jednak wielkie. O ponad 3 proc. rośnie kurs Biotonu, który w zeszłym tygodniu wybił się z trwającej prawie trzy miesiące konsolidacji, o 2 proc. poprawiła się wycena BRE, który zamierza zarobić 100 mln PLN na sprzedaży TFI Skarbiec.

Na szerokim rynku drożeją akcje 134. spółek, tanieją 74., a MIDWIG rośnie o 0,7 proc. Liderem rynku jest dziś NFI im. E. Kwiatkowskiego, którego akcje drożeją aż o 95 proc., po tym jak fundusz został przejęty przez znanego inwestora Romana Karkosika. Nawiasem mówiąc kupił on akcję funduszu po 1,94 PLN, a kurs sięga obecnie 14 PLN. Logiki w tym za grosz, ale nie o logikę tu chodzi. Na fali tej transakcji również inne NFI mocno drożeją - "dwójka" i "Progress" notują wzrosty rzędu 18 proc.

Złoty wzmacnia się dziś rano po wczorajszym osłabieniu. Za euro trzeba zapłacić 3,965 PLN, za dolara 3,115 PLN, a za franka szwajcarskiego 2,51 PLN. Dziś rozpoczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, po której nikt nie spodziewa się zaostrzenia polityki. Warto jednak zwrócić uwagę, że według badania Instytutu Pentor, sektor bankowy spodziewa się wzrostu inflacji do 2,7 proc. już na koniec tego roku, zaś NBP we wczorajszym komunikacie o stanie sektora bankowego (oczekuje utrzymania bardzo dobrych wyników), przestrzega przed możliwością rynkowych stóp procentowych. Ryzyko zaostrzenia polityki monetarnej zdaje się więc narastać z każdym kolejnym miesiącem.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Open Finance Open Finance

Więcej na ten temat: komentarz giełdowy, WIG20, BUX, CAC40, FTSE
W ogonie Europy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: