Pożyczki: firmy pożyczkowe odrzucają wiele wniosków
2022-03-25 12:12
![Pożyczki: firmy pożyczkowe odrzucają wiele wniosków [© whitelook - Fotolia.com] Pożyczki: firmy pożyczkowe odrzucają wiele wniosków](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/firmy-pozyczkowe/Pozyczki-firmy-pozyczkowe-odrzucaja-wiele-wnioskow-244240-200x133crop.jpg)
W lutym średnia wartość pożyczki wyniosła 3 152 zł © whitelook - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pożyczki odbijają się od dna, ale 1/3 firm pożyczkowych przestała istnieć
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Jak duża jest rzesza klientów, których wnioski o pożyczki są odrzucane przez firmy pożyczkowe?
- Ile pożyczek przyznano w porównaniu z analogicznymi okresami poprzednich lat?
- Jaki poziom osiągnęła liczba odpytań w sprawie klientów aplikujących o pożyczkę?
- Czy w lutym zmianie uległa liczba aktywnych firm pożyczkowych?
W każdym tygodniu lutego obserwowaliśmy relatywny spadek liczby odpytań ws. klientów aplikujących o pożyczkę względem tygodni grudniowych i styczniowych. W stosunku do lutego 2021 roku w dalszym ciągu działa jednak efekt niskiej bazy, spowodowany ograniczeniami związanymi z pandemią, które w dużej mierze obowiązywały w pierwszym kwartale 2021 roku.
Z tego powodu liczba odpytań jest wyższa o 33,8 procent wobec lutego 2021 roku, a w zakresie danych tygodniowych wzrosty wynoszą od 26 do 51 procent, z tendencją malejącą.
fot. mat. prasowe
Liczba odpytań ws. klientów aplikujących o pożyczkę w porównaniu z analogicznymi okresami poprzednic
W każdym tygodniu lutego obserwowaliśmy relatywny spadek liczby odpytań ws. klientów aplikujących o pożyczkę.
Możliwe pogorszenie rynku w ostatnim tygodniu lutego
Zgodnie z informacjami z CRIF dane sprzedażowe w lutym w ujęciu miesięcznym pokazują spadek wartości udzielonych pożyczek o 18,8 procent wobec stycznia 2022 roku oraz wzrost o 6,9 procent wobec lutego 2021 roku. W przypadku liczby udzielonych pożyczek, spadek miesiąc do miesiąca wynosi 15,3 procent. Natomiast w relacji rok do roku odnotowano wzrost o 6,0 procent.
Dane tygodniowe pokazują systematyczne spadki w kolejnych tygodniach miesiąca, z zauważalnym przyspieszeniem w tygodniu rozpoczynającym się 21 lutego. Dane z ostatniego tygodnia lutego są wstępne. W kolejnym raporcie można będzie potwierdzić, czy nagłe osłabienie rynku jest spowodowane efektem wojny w sąsiadującej z Polską Ukrainie. W omawianym tygodniu liczba udzielonych pożyczek była o 2 procent niższa rok do roku, zaś ich wartość o 4 procent niższa wobec analogicznego tygodnia zeszłego roku.
fot. mat. prasowe
Liczba przyznanych pożyczek w porównaniu z analogicznymi okresami poprzednich lat
W przypadku liczby udzielonych pożyczek, spadek miesiąc do miesiąca wynosi 15,3 procent.
fot. mat. prasowe
Wartość przyznanych pożyczek w porównaniu z analogicznymi okresami poprzednich lat
Dane sprzedażowe w lutym w ujęciu miesięcznym pokazują spadek wartości udzielonych pożyczek o 18,8 procent wobec stycznia 2022 roku
fot. mat. prasowe
Średnia wartość pożyczki w porównaniu z analogicznymi okresami poprzednich lat
W lutym średnia wartość pożyczki wyniosła 3 152 zł, a więc spadła o 4,2 procent wobec stycznia 2022 roku
fot. mat. prasowe
Liczba i wartość przyznanych pożyczek w lutym 2022 w stosunku do średniego tygodnia stycznia 2022
Dane tygodniowe w odniesieniu do średnich wartości poprzedniego miesiąca wskazują na spadki w każdym tygodniu lutego
fot. mat. prasowe
Odsetek klientów odrzuconych w okresie luty 2021 r. – luty 2022 r
Z uwagi na model raportowania przez firmy pożyczkowe danych nt. liczby odrzucanych aplikacji dane z ostatnich czterech tygodni ulegną korekcie.
Liczba aktywnych firm
W lutym liczba aktywnych podmiotów (tj. instytucji pożyczkowych, które w danym okresie udzieliły choć jednej pożyczki) uczestniczących w rozwiązaniu CRIF nie zmieniła się i dalej wynosiła 42 podmioty. 3 spółki to firmy działające w segmencie odroczonej płatności (BNPL – buy now, pay later). Biorąc pod uwagę dalszą niepewność regulacyjną, nie należy spodziewać się zwiększenia liczby firm operujących na rynku pożyczkowym.
fot. mat. prasowe
Liczba aktywnych podmiotów
W lutym liczba aktywnych podmiotów (tj. instytucji pożyczkowych, które w danym okresie udzieliły choć jednej pożyczki) nie zmieniła się
Podsumowanie
W lutym rynek pożyczkowy pokazał sezonowo niższą aktywność. Jednocześnie zanotowano wzrosty wartości udzielonego finansowania w relacji rok do roku, jak i wobec stycznia 2020 roku. Odbudowa kondycji rynku trwała długo, zwłaszcza w porównaniu z wieloma innymi branżami gospodarki. Ponadto epidemia i związane z nią regulacje drastycznie obniżające limit pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego spowodowały zniknięcie z rynku 1/4 firm działających na nim przed pandemią.
![Grudzień miesiącem polowania na pożyczki? [© pixabay.com] Grudzień miesiącem polowania na pożyczki?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/firmy-pozyczkowe/Grudzien-miesiacem-polowania-na-pozyczki-242978-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)