eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweProblemy ze spłatą kredytu

Problemy ze spłatą kredytu

2006-09-27 00:40

Przeczytaj także: 3 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, decydując się na rządowe wakacje kredytowe


Dzięki temu przez pół roku lub nawet rok możemy płacić tylko odsetki od kredytu, które stanowią średnio połowę naszej raty. To zależy już od czasu, który minął od zaciągnięcia kredytu, oprocentowania i momentu, w którym decydujemy się na karencję. W bardzo trudnych sytuacjach możemy również poprosić bank o restrukturyzację naszego zadłużenia, np. rozłożenie na dłuższy okres czasu lub nawet kilku miesięczne odroczenie spłaty kredytu.

Jedno jest pewne - bank zawsze będzie wolał porozumieć się z nami co do spłaty kredytu niż ryzykować opóźnienia w spłatach lub zupełny brak płatności w ratach kredytu. Ważne jest również, abyśmy zawsze reagowali z wyprzedzeniem, decydowali się rozmawiać z bankiem, kiedy jeszcze nie mamy opóźnień w spłacie kredytu. To wszystko znacznie ułatwia negocjacje.

Warto jeszcze wspomnieć, że jest dość prosty sposób, aby zabezpieczyć się na tego typu zdarzenia losowe, choć wymaga on pewnej dyscypliny i konsekwencji działania. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne oszczędzanie nawet stosunkowo niedużej kwoty w funduszach inwestycyjnych. Jeśli będziemy odkładać, załóżmy ok. 200 PLN miesięcznie, to przy średniej stopie zwrotu 12% już po pięciu latach będziemy dysponować kwotą ok. 16500 PLN. Nie jest to z pewnością duża suma pieniędzy, ale ów zebrany kapitał ma stanowić dla nas swego rodzaju zabezpieczenie finansowe na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.

Chyba zgodzimy się wszyscy, że będziemy spać spokojniej, wiedząc, że nawet w razie utraty pracy możemy przez rok lub dłużej płacić raty kredytu z pieniędzy zebranych na funduszu inwestycyjnym. Jeśli okres oszczędzania wydłużymy do 10 lat, to będziemy dysponować kwotą rzędu 46 tys PLN. A to już sporo. Taka kwota zapewnia nam bezpieczeństwo finansowe nawet przez długi czas.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: