Powrócił dobry sentyment do dolara
2006-09-27 11:25
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Indeks Richmond FED także był lepszy niż oczekiwania. Dodatkowym czynnikiem jest koniec kwartału, który tradycyjnie powoduje umocnienie się tendencji dominujących w kończącym się kwartale. W obecnym przypadku jest to wzrost cen akcji i aprecjacja dolara. Wzrost awersji do ryzyka w ostatnich tygodniach związany z wieloma niepokojącymi wydarzeniami na rynkach wschodzących jest jednym z czynników, który wywołał dobre nastroje na giełdach i rynkach obligacji.Kapitału wraca do USA w szukając bezpieczeństwa bardziej konserwatywnych instrumentów. Duże straty wielu firm inwestycyjnych na rynkach surowców spowodowały, że rynki te zupełnie straciły dynamikę obserwowaną w pierwszym półroczu.
Dzisiaj publikowane będą dane na temat sprzedaży domów na rynku pierwotnym jeżeli te dane pokażą, podobnie jak dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym, że spowolnienie koniunktury nie jest tak silne jak oczekiwano, rynek może zacząć spekulować, że dane publikowane od czerwca do sierpnia świadczyły tylko o lekkim chwilowym osłabieniu. W tej sytuacji dolar może zyskiwać jeszcze przez jakiś czas, szczególnie jeśli indeksy pokonają szczyty a informacje na temat inflacji z Eurolandu nie będą pozytywne dla prognozy wzrostu stóp procentowych.
Najważniejsze wiadomości
- PL: Stopa bezrobocia w sierpniu spadła do 15,5 proc. z 15,7 miesiąc wcześniej (prognoza: 15,6 proc.).
- PL: Sierpniowy odczyt sprzedaży detalicznej (+11,5 proc. r/r) przewyższył oczekiwania analityków (+10,8 proc. r/r) i poziom sprzed miesiąca (+11 proc.).
- PL: Uchwała Sejmu o powołaniu komisji śledczej ds. banków jest niezgodna z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
- US: Indeks optymizmu konsumentów Conference Board wzrósł we wrześniu do 104,5 pkt. z zrewidowanych w górę 100,2 pkt. w sierpniu i przekroczył oczekiwania analityków na poziomie 103 pkt.
- US: Sprzedaż domów na rynku wtórnym nieoczekiwanie przewyższyła prognozy analityków i wyniosła w sierpniu 6,30 mln. (poprzednio: 6,33 mln.).
- DE: Indeks IFO spadł we wrześniu do 104,9 pkt. z 105 pkt. miesiąc wcześniej, jednak odczyt był lepszy od oczekiwań analityków (104,4 pkt.).
- DE: IFO: Subindeks oceny bieżącej sytuacji wyniósł 111,3 pkt. (prognoza: 108,4), natomiast subindeks oczekiwań 98,9 pkt. (prognoza: 100,5).
- Indeksy amerykańskie zakończyły sesję na sporym plusie. Indeks Wig20 wzrasta na otwarciu o 0,3 proc.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.