eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 25.09-01.10.2006

Rynki finansowe 25.09-01.10.2006

2006-10-02 22:55

Przeczytaj także: Rynki finansowe 18-24.09.2006


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Zamieszanie na scenie politycznej wpłynęło na nieznaczną przecenę polskich obligacji, a tym samym wzrost ich rentowności. Posiedzenie RPP nie wniosło wiele do obrazu rynku. Stopy procentowe pozostały bez zmian i jak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów, mogą nie ulec zmianie jeszcze do pierwszego kwartału kolejnego roku. Obligacje z dziesięcioletnim terminem do wykupu notowano w piątek przy rentowności 5,43 (5,45 tydzień wcześniej).

Zagraniczne rynki

Wydarzenia z ubiegłego tygodnia poddały w wątpliwość panującą na rynku opinię o zbliżającym się początku procesu obniżania stóp procentowych w USA. Korzystne dane płynące z amerykańskiej gospodarki (niespodziewanie dobre informacje z rynku nieruchomości) w połączeniu z wypowiedziami członków Fed, wskazującymi na oddalanie decyzji o zmianie nastawienia
w polityce pieniężnej, przyczyniły się do wzrostu rentowności 10-latek do poziomu 4,63 proc. Podobnie w strefie euro zanotowano wzrosty cen obligacji – szczególnie po korzystnych piątkowych danych o poziomie inflacji. Niemieckie dziesięcioletnie bundy notowano w piątek przy rentowności 3,71 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Kolejny tydzień nie przyniósł rozstrzygnięcia co do kierunku notowań WIG20, który zmienił swoją wartość zaledwie o 4,63 pkt (do poziomu 2918,83), zyskując w skali tygodnia 0,16 proc. Spadające ceny surowców, jak też negatywny sentyment inwestorów zagranicznych do naszego regionu, nie zachęcają do kupowania polskich blue chipów.

Z drugiej strony, mocne fundamenty naszej gospodarki i obserwowany w każdym miesiącu napływ gotówki do rodzimych TFI (chociaż trzeba zaznaczyć, że nie jest to taka skala, jak we wcześniejszym okresie br.) powodują, że na rynku nie ma też większej podaży, a tę panującą zagarniają TFI – stąd trwający już dwa miesiące pat przy coraz mniejszych obrotach. Czwarty kwartał od 1998 r. zawsze był dodatni, stąd możemy spodziewać się raczej wybicia z konsolidacji w górę. Przeszkodzić temu mogłaby jednak napięta sytuacja polityczna.

Trend wzrostowy wciąż kontynuują najmniejsze spółki z WIRR, których roczna stopa zwrotu przekracza już 100 proc. Niewiele wolniej rosną spółki z MIDWIG-u, głównie dzięki spółkom z branży spożywczej i budowlanej. O ile spółki z WIG20 dyskontują raczej koniunkturę gospodarczą na świecie, o tyle spółki z WIRR i MIDWIG-u korzystają z bardzo dobrych wyników naszej gospodarki. Gdyby informacje o produkcji i wzroście za III kw. br. okazały się nieco słabsze od oczekiwań rynkowych, należy spodziewać się mocniejszej przeceny wśród tych spółek.
Fixing ratuje WGPW

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: