Rynki finansowe 25.09-01.10.2006
2006-10-02 22:55
Przeczytaj także: Rynki finansowe 18-24.09.2006
Zagraniczne rynki
• EUROPA Europejskie indeksy wyraźnie poszybowały w górę. Szczególnie silne były firmy z branży telekomunikacyjnej oraz motoryzacyjnej (BMW), słabe natomiast koncerny paliwowe (BP, Cairn Energy) ze względu na spadające ceny ropy. W ciągu ostatniego kwartału europejskim parkietom udało się wzrosnąć średnio o 7 proc. (indeks Stoxx 600). Europejskich inwestorów motywowały do zakupów zrosty za oceanem, a także dobre dane makro.
• USA W piątek indeks Dow Jones zbliżył się do rekordu wszech czasów, jednak nie zdołał go pokonać i dzień zakończył na minusie. Mimo to – zarówno mijający tydzień jak i kończący się właśnie kwartał giełdowy – były dla amerykańskich inwestorów bardzo pomyślne. Przez ostatnie trzy miesiące główne amerykańskie indeksy wzrosły o 4-5 proc., co jest jednym z lepszych wyników w historii. Dobre informacje z ostatniego tygodnia trzeba jednak przypisać ożywionej aktywności byków na koniec kwartału – dane makro praktycznie nie zaskoczyły w tym tygodniu, a być może trochę rozczarowały. Mniejsza presja inflacyjna i słabszy wzrost gospodarczy w USA razem z rosnącymi zapasami ropy naftowej sprawiły, że ceny tego surowca w tym tygodniu w dalszym ciągu spadały.
• AZJA Ostatni tydzień przyniósł również wzrosty w Azji. Tokijski NIKKEI rósł dzięki dobrym danym makro – produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 1,9 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, co pozwala twierdzić, że obserwowane ożywienie gospodarcze może być oparte na solidniejszych fundamentach. Dużo informacji dostarczy publikowany w poniedziałek raport banku centralnego. W ostatnim tygodniu słabiej zachował się jedynie indeks w Hong Kongu. Tempo aprecjacji chińskiej waluty przybrało ostatnio na sile, co prawdopodobnie przełoży się na rozszerzenie możliwego pasma wahań waluty względem dolara.
fot. mat. prasowe
Zmiany wartości indeksów na światowych giełdach, 29.09.2006 r.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane