eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweUbezpieczenia od bezrobocia

Ubezpieczenia od bezrobocia

2006-10-09 11:11

Przeczytaj także: Antylichwa: taniej czy drożej?


Trzeba jednak zauważyć, że wartość samych polis również nie jest zbyt duża, szczególnie jeśli kupimy takie ubezpieczenie na rok. Przede wszystkim sami kredytobiorcy racjonalnie oceniają swoją sytuację i nie zakładają możliwości straty pracy zaraz po zaciągnięciu kredytu w efekcie ryzyko rzadko się materializuje w początkowym okresie spłaty kredytu.

O wypłatę świadczenia wcale nie jest łatwo. W przypadku wszystkich polis warunkiem otrzymania wypłaty jest rejestracja w urzędzie pracy i uzyskanie statusu bezrobotnego oraz - najczęściej - prawa do zasiłku. By utrzymać status bezrobotnego nie można na przykład odrzucić żadnej propozycji zatrudnienia przedstawionej przez urząd pracy przy czym oczywiście propozycja musi być odpowiednia do kwalifikacji. Jeśli chcemy otrzymywać zasiłek musimy wykazać, że przez 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy wykonywaliśmy jakąkolwiek pracą zarobkową.

Tak jak w każdym ubezpieczeniu należy dokładnie przeczytać ogólne warunki, a w szczególności zapoznać się z sytuacjami kiedy odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona. Będzie tak na przykład wówczas, gdy zostaniemy zwolnieni z naszej winy, gdy naszym pracodawcą był ktoś z rodziny lub utrata pracy nastąpiła na skutek działania... energii jądrowej.

Warto zwrócić uwagę na to, że ubezpieczyciele zastrzegają sobie często prawo podwyższenia składki w trakcie trwania ubezpieczenia (np. oferta Cigna STU). Pamiętajmy też, że niska cena ubezpieczenia pociąga za sobą najczęściej ograniczenie zakresu ochrony (oferta Genworth Financial z Santander Consumer Bankiem). Z drugiej strony może to być jednak optymalne rozwiązanie jeśli uważamy, że w ciągu 5 lat grozi nam najwyżej jeden kilkumiesięczny okres bezrobocia.

Ubezpieczenie od bezrobocia kupione na rok może być traktowane jako dodatkowy koszt i rzeczywiście najczęściej tak będzie. Dlatego jeśli już zamierzamy korzystać z takiej polisy to nie przez rok lub dwa, lecz znacznie dłużej. Wystarczy, że raz przez kilka miesięcy skorzystamy ze świadczenia, a ponoszone wcześniej przez wiele lat koszty szybko się zwrócą. Co więcej, znacznie bardziej komfortowo szuka się pracy jeśli mamy pewność że przez jakiś czas kredyt „spłaca się sam”.

Alternatywą dla ubezpieczenia od bezrobocia jest po prostu inwestowanie systematycznie środków na „czarną godzinę”. Warto też zaciągać kredyt bez tzw. wkładu własnego, a posiadane oszczędności potraktować jako polisę od bezrobocia. Jeśli nie stracimy pracy w trakcie spłaty wówczas będziemy mieć kapitał na inne, przyjemniejsze wydatki niż rata kredytu.

poprzednia  

1 ... 4 5

Zaczynamy inwestowanie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: