W Warszawie wzrost bez emocji
2006-10-06 10:37
Przeczytaj także: GPW lekceważy przecenę surowców
Być może zaszkodziła też wypowiedź Jean-Claude Trichet, prezesa ECB, który stwierdził, że rozwój sytuacji wokół NBP jest sprzeczny z zasadami UE. Straty złotego do euro i dolara były nieduże, ale wystarczające, żeby nie pozwolić na utworzenie formacji podwójnego szczytu. Nie znaczy to jednak, że ona już powstać nie może. Dzisiaj to osłabienie może być kontynuowane, bo w piątek na rynku walutowym bardzo często realizowane są zyski z całego tygodnia.WGPW nie miała w czwartek wyboru – indeksy musiały ruszyć na północ, skoro wszędzie (przez długi czas łącznie z Budapesztem, który skończył sesję na poziomie środy) na wyścigi kupowano akcje. Pomagały rosnące ceny surowców. Najlepiej jednak zachowywał się MidWig i sektor bankowy. Smutne było to, że sesja była bardzo nudna, bo indeksy szybko weszły na docelowe poziomy i tam się nieznacznie przez całą sesję wahały.
Obrót był nadal niezbyt duży i taki chyba pozostanie do momentu, kiedy rozpocznie się korekta na rynkach rozwiniętych. Wtedy dopiero zobaczymy realną siłę naszego rynku. Bardzo często bowiem, kapitały szukając zysków opuszczają na chwilę rynki korygujące się i wchodzą w te, które zostały z tyłu. Gdyby tak było to nasze indeksy ruszą niedługo szybko do góry. Jeśli jednak korekta na świecie wywoła u nas spadki to będzie sygnalizowało, że nasz rynek jest wyjątkowo źle postrzegany.
Wczorajsze wzrosty indeksów w USA i zwyżka cen surowców powinny dzisiaj zapewnić pozytywne otwarcie sesji. Zadecyduje jednak o zamknięciu sesji reakcja rynków światowych na dane z rynku pracy w USA.
Członkowie Fed usiłują studzić rozpalone głowy inwestorów
Czwartkowy początek handlu nie przyniósł w Europie niespodzianki. Indeksy giełdowe zwyżkowały w reakcji na doskonałą sesję na giełdach amerykańskich. Kurs EUR/USD rano rósł w oczekiwaniu na decyzję banków, które nie zaskoczyły inwestorów. BoE nie zmienił poziomu stóp procentowych, a ECB podniósł stopy o 25 pb. (do 3,25 proc.).
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion