Kredyt w euro się nie opłaca
2006-10-06 13:56
Przeczytaj także: Kredyt hipoteczny a praca za granicą
Kredyt to nie spekulacja
Ponieważ marże banków na kredytach walutowych z reguły są wyższe niż w przypadku kredytów złotowych, a do tego kredytobiorcy muszą jeszcze pokrywać różnicę spreadu kursowego (różnica między kursem kupna i sprzedaży walut), to okazuje się, że choć stawka EURIBOR i WIBOR różni się o 80 punktów na korzyść euro, to różnica ta jest niwelowana przy spłacie kredytów właśnie za sprawą wyższych marż i spreadu.
W tej sytuacji utrzymywanie kredytu hipotecznego w euro nie daje już korzyści ich posiadaczom z tytułu niższych rat, a jedyną możliwą korzyścią jest ewentualny sprzyjający przebieg notowań euro do złotego. Utrzymywanie takich kredytów zmienia się więc w spekulację walutową. Dlatego zalecamy posiadaczom kredytów hipotecznych w euro ich przewalutowanie na złote lub franki szwajcarskie. Sugestia ta jest jeszcze bardziej właściwa dla kredytów starszych niż rok czy dwa, ponieważ wcześniej marże kredytowe były wyższe niż obecnie i nierzadko sięgały 3-4 proc. W przypadku tak wysokich marż, oprocentowanie kredytów w euro jest wyższe niż w złotych.
Przewalutowanie “starszych” kredytów zapewni również zysk z różnicy kursowej, zwłaszcza jeśli kredyty w euro zaciągane były trzy lata temu, kiedy euro sięgało rekordowego poziomu 4,60-4,80 PLN.
Ryzyko stóp w Polsce
Oczywiście trzeba mieć świadomość, że także w Polsce rośnie ryzyko wzrostu stóp procentowych, jednakże wzrost tych stóp może się również przełożyć na odpływ kapitału zagranicznego i wzrost kursów walut. Zatem wzrost oprocentowania pieniądza w Polsce – którego póki co nie widać po stawkach WIBOR, które są na niemal tym samym poziomie co przed rokiem – nie musi przełożyć się na zwiększenie atrakcyjności kredytów w euro.
Reasumując – kredyty w euro od dłuższego czasu są pomijane przez klientów banków. Obecnie nie ma już powodów by się nimi interesować. Wyjątkiem są osoby, które osiągają dochód w tej właśnie walucie lub dochody te zależne są od kursu euro (np. dopłaty dla rolników). Kredyty w euro są dla nich najbezpieczniejszym rozwiązaniem.
1 2
oprac. : Emil Szweda / Open Finance