Rynek walutowy 02-06.10.06
2006-10-06 17:58
Początek tygodnia rozpoczynaliśmy w stosunkowo dobrych nastrojach, które spowodowane były w głównej mierze dobrymi wynikami z amerykańskiego rynku na temat stanu gospodarki. Wskaźniki badające skłonności amerykańskiego społeczeństwa do konsumpcji wyraźnie wzrosły, sugerując tym samym, że spodziewane spowolnienie gospodarcze może przebiegać w wyjątkowo łagodny sposób.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19
Sytuacja taka zwiększyła skłonność inwestorów do podejmowania ryzyka. Zyskały zarówno rynki akcyjne jak i waluty krajów rozwijających się. Kurs EURPLN odbił się od psychologicznych poziomów 4,00, ostatecznie spadając pod koniec tygodnia w okolice 3,93.Lepsze dane ze Stanów spowodowały równocześnie osłabienie się amerykańskiej waluty. Kurs EURUSD wzrósł w okolice 1,2750 z 1,2650 pod koniec ubiegłego tygodnia.
Optymizm z początku tygodnia trwał praktycznie nieprzerwanie aż do piątku. Trudno jednak jego podstawy wyjaśnić wynikami bieżących danych makroekonomicznych, które praktycznie każdego dnia potwierdzały przypuszczenia, że gospodarka zwalnia.
W poniedziałek poznaliśmy wartość indeksu ISM badającego stan koniunktury w sektorze przemysłowym, który spadł do poziomu 52,9, niebezpiecznie zbliżając się tym samym do wartości 50, która to oddziela stan gospodarki rozwijającej się od stanu gospodarki zwalniającej. Rynek spodziewał się wyników w okolicach 53,5.
Podobny wynik dał środowy ISM dla sektora usług, który również wyniósł 52,9, jednak w tym wypadku inwestorzy oczekiwali zdecydowanie wyższych poziomów 56,1.
Na pocieszenie wzrosły natomiast wydatki konstrukcyjne o 0,3% w skali miesięcznej rodząc tym samym nadzieję, że ostatnie spowolnienie na rynku nieruchomości może zbliżać się już do końca.
Optymistom na temat stanu gospodarki amerykańskiej w dalszym ciągu jest szef Rezerwy Federalnej w Stanach Ben Bernanke, którego zdaniem spowolnienie gospodarze nie powinno być dotkliwe a gorsze wyniki z rynku mieszkaniowego nie powinny przełożyć się na pozostałe sektory gospodarki.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 18-22.03.19
oprac. : Tomasz Porada / FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz tygodniowy