Rynki finansowe 2-8.10.06
2006-10-10 11:48
Przeczytaj także: Rynki finansowe 25.09-01.10.2006
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Inwestorzy – nie bacząc na kontynuację sporów politycznych w Polsce – kupowali polskie papiery dłużne, co przyczyniło się do wzrostu ich cen. Bardzo korzystnie wypadł również przetarg obligacji dwuletnich organizowany przez Ministerstwo Finansów, na którym popyt przewyższył podaż ponad pięciokrotnie. Rentowność dziesięciolatek wyniosła 5,43 proc. wobec 5,48 proc. miesiąc wcześniej. Spadek rentowności był większy w przypadku papierów o krótszych terminach do wykupu i wyniósł nawet 10 p.p., co wskazuje, że początek podwyższania stóp procentowych w Polsce jest bardzo prawdopodobny już w średnim terminie
Zagraniczne rynki
Piątkowe dane makroekonomiczne z USA, wskazujące na lepszy niż się spodziewano stan tamtejszej gospodarki, stonowały oczekiwania inwestorów co do szybkich obniżek stóp procentowych za oceanem. Fakt ten spowodował przecenę na rynku długu i wzrost rentowności dziesięcioletnich papierów dłużnych do poziomu 4,69 proc. Ceny obligacji spadały również w strefie euro. Naturalną przyczyną była w tym wypadku decyzja Europejskiego Banku Centralnego o podwyższeniu podstawowej stopy procentowej do poziomu 3,25 proc. Rentowność dziesięcioletnich niemieckich bundów wzrosła do 3,75 proc.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Na warszawskim parkiecie wciąż trwa hossa na rynku małych i średnich spółek, zaś wśród NFI mamy już do czynienia z euforią. Pięć największych wzrostów ubiegłego tygodnia to NFI właśnie, z których dwa przekroczyły 100-proc. stopę zwrotu w ciągu tygodnia (02 i 09 – Kwiatkowski/ Midas). Niestety wśród spółek o największych wzrostach nie znajdziemy naszych blue chipów , których indeks już ponad dwa miesiące konsoliduje się w zakresie 2900-3100 pkt.
Wciąż utrzymujące się na bardzo niskim poziomie obroty świadczą o braku obecności na naszym parkiecie inwestorów zagranicznych. Z kolei przedmiotem zainteresowania rodzimych inwestorów indywidualnych są głównie mniejsze spółki. Do czasu wybicia WIG20 poza obszar dwumiesięcznej konsolidacji ciężko wskazać dalszy kierunek zmian. Za wzrostami przemawia fakt, że najgorszy dla rynków akcji okres wrzesień-październik mamy już prawie za sobą, a przed nami historycznie najlepszy okres przełomu roku.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane