eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeInwestorzy lekceważą spowolnienie gospodarcze w USA

Inwestorzy lekceważą spowolnienie gospodarcze w USA

2006-10-13 11:13

Przeczytaj także: Pozytywny klimat inwestycyjny dotarł na warszawską giełdę


Reasumując, będący w pobliżu rekordowych poziomów S&P500 oraz ustanawiający kolejne szczyty notowań DJIA będą stymulowały wzrost indeksów na innych światowych parkietach. Spadek cen surowców oraz brak negatywnych informacji z amerykańskiej gospodarki mogą sprzyjać wzrostom.

Rosnący deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych jest przez inwestorów lekceważony, podobnie jak miało to miejsce w 2005. Pozwala to na umacnianie dolara i zwiększa zyski inwestorów zagranicznych angażujących się w amerykańskie akcje. Warto także zauważyć, iż nasza giełda pełni ostatnio rolę lidera wzrostów spośród parkietów europejskich.

Można zatem oczekiwać kontynuacji tej tendencji, zwłaszcza gdy ma się na uwadze WIG20, który dzieli od rekordu wszech czasów niespełna 200 pkt. Wczoraj na zamknięciu indeks polskich blue chipów zanotował poziom 3153,17 pkt a inwestorzy grający na kontraktach terminowych zdają się być przepełnieni optymizmem utrzymując 37 pkt dodatnią bazę. Notowane powyżej indeksu WIG20 kontrakty futures dodatkowo aktywują popyt ze strony arbitrażystów zachęcając ich do zakupu akcji największych polskich spółek.

Dziś po południu ważne publikacje z amerykańskiej gospodarki dotyczące sprzedaży detalicznej oraz indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan. Jeśli dane okażą się lepsze od prognoz powinno to pomóc rynkom akcji i dodatkowo zmniejszyć prawdopodobieństwo spadku stóp procentowych za Oceanem w I kwartale przyszłego roku. Dla nas ważny też będzie przedpołudniowy odczyt wrześniowej inflacji CPI.

Szacuje się, iż ceny koszyka dóbr i usług konsumpcyjnych w poprzednim miesiącu wzrosły o 1,8% w ujęciu r/r czyli o 0,2% więcej niż miesiąc wcześniej. Wyższy od prognoz wzrost inflacji mógłby zwiastować rychłą podwyżkę stóp procentowych przez RPP, której i tak inwestorzy oczekują na początku przyszłego roku. Należy jednak obserwować reakcję na rynku długu. Ewentualny spadek cen obligacji i wzrost ich rentowności będzie sygnałem tego, iż rynek przygotowuje się do podwyżek kosztu pieniądza.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Michał Kowalski / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: