Rynek walutowy 9-13.10.06
2006-10-13 18:23
Przeczytaj także: Rynek walutowy 02-06.10.06
Wzrost EURUSD był jednak stosunkowo niewielki i nałożył się z korektą na EURPLN, gdzie para ta z poziomów 3,89 na nowo wzrosła w okolice 3,92. Piątek jednak przyniósł nam dalsze umocnienie złotego, a tłumaczenie tego ruchu szansą na zawiązanie koalicji wydaje się dopasowaniem teorii pod wydarzenie. Kapitał zagraniczny wyraźnie napłynął do Polski, czego odzwierciedlenie mieliśmy również w zachowaniu się polskiej giełdy, gdzie odnotowano znaczny wzrost przy wysokiej wartości obrotów.
Pamiętać jednak należy, że nastroje na rynku dość szybko ulegają zmianie, a sytuacja rynkowa pewności, co do kierunku nie dostarcza. W dalszym ciągu niepokojącą jest sytuacja w Stanach Zjednoczonych, gdzie wciąż niewiemy czy ostatnie słabsze wyniki makroekonomiczne są wyznacznikiem trwalszego spowolnienia, czy też przejściowej korekty.
W piątek poznaliśmy dane z rynku konsumenckiego na temat sprzedaży detalicznej, czyli siły popytu wewnętrznego. Rynek spodziewał się wzrostu wartości o 0,2%, podczas gdy ostateczne dane pokazały spadek o 0,4%. W danym momencie powstaje, więc pytanie, co będzie w stanie podźwignąć amerykańską gospodarkę jeżeli nie konsumpcja.
Oczywiście spadek w sierpniu wiele jeszcze nie oznacza, a popyt wewnętrzny może na nowo się odrodzić. Tak przynajmniej wskazują indeks wyprzedzające. Wskaźnik nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan wzrósł we wrześniu do 92,3 podczas gdy rynek spodziewał się wartości w okolicach 86.
Słabsze dane ze Stanów, jednak nie koniecznie muszą przełożyć się na osłabienie dolara, gdyż mogą zachęcić inwestorów do kupowanie amerykańskich obligacji, których cena, z powodu spadku rentowności, powinna zacząć rosnąć.
Miniony tydzień był jednak wyjątkowo ubogi w publikacje. Zdecydowanie ciekawiej zapowiada się nadchodzący, kiedy to poznamy szereg informacji ze Stanów w tym dane z rynku nieruchomości na temat noworozpoczętych inwestycji budowlanych oraz wydanych zezwoleń na budowę.
Opublikowane także zostaną wyniki produkcji przemysłowej oraz inflacji tak producentów (PPI) jak i konsumentów (CPI), które mogą odpowiedzieć nam na pytanie jak kształtować się będzie polityka Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych.
Dane ze Stanów będą miały również znaczne przełożenie na złotówkę, gdzie jakiekolwiek oznaki spowolnienia gospodarczego na pewno nie pomogą polskiej walucie.
Dodatkowo do poniedziałku powinny rozstrzygnąć się losy koalicji a co za tym idzie również i budżetu. Dla rynku złotówki stabilizację można uznać za korzystną informację, jednak ważne będzie również, jakimi kosztami zostanie osiągnięta. Jeżeli Lepper zdoła wymusić na Prawie i Sprawiedliwości zwiększenie wydatków socjalnych spodziewałbym się osłabienia złotego.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 25-29.03.19
1 2
oprac. : FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz tygodniowy