eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeTrend wzrostowy dolara nie traci sił

Trend wzrostowy dolara nie traci sił

2006-10-16 11:24

Trend wzrostowy dolara nie traci sił

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Najpierw na silniejszego dolara wskazywały fundamenty, a konkretnie konieczność dostosowania oczekiwań rynku długu i krótkoterminowych stóp procentowych do lepszej sytuacji gospodarczej, wyższej inflacji i jastrzębiej retoryki przedstawicieli FED. Teraz na silniejszego dolara wskazuje sytuacja techniczna.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Na długich wykresach dolar i jego crossy wyglądają bardzo wzrostowo. Rejon 1.2450 na EURUSD wygląda przy tym jak krótkoterminowy cel jednej z fal umocnienia. Ostatnie dane makro mimo, że nie były rewelacyjne wpłynęły na umocnienie dolara. Świadczy to o sporym, jeśli nie przesadnym optymizmie. Sytuacja techniczna uzasadnia trzymanie długich pozycji w USA. Dobry sentyment do USD wynika także ze stałego wzrostu cen akcji i tylko lekko zniżkujących cen obligacji. Wzrost ceny złota i zatrzymanie spadków ceny ropy nie zaszkodziło dolarowi, aczkolwiek można tutaj zadać pytanie, czy nie jest to jakiegoś rodzaju sygnał, że nadchodzi nieuchronna korekta? Sądzimy, że z dalszymi wzrostami rynek poczeka aż będą znane dane o inflacji we wrześniu (PPI we wtorek, CPI w środę). W okresie tych 2 dni przed publikacją tych danych może właśnie nastąpić korekta.

Najważniejsze wiadomości


  • PL: Wasilewska-Trenkner, RPP: Deficyt bilansu płatniczego, budżet, polityka mogą osłabić złotego i wzmocnić presję inflacyjną. Lepiej podnieść dwa razy o 25 pkt niż raz o 50 pkt.
  • PL: Wasilewska-Trenkner, RPP: Jeśli RPP nie zadziała, inflacja może przekroczyć trwale cel 2,5%. Jeśli inflacja w projekcji przyśpieszy RPP podniesie stopy w 2006 roku.
  • PL: Inflacja we wrześniu wyniosła 1.6% w skali roku. W skali miesiąca indeks CPI wzrósł o 0.2% m/m. Analitycy oczekiwali inflacji na poziomie 1.7%. Ceny obligacji wzrosły po tych danych, złoty się umocnił.
  • PL: Jan Czekaj, RPP: Inflacja we wrześniu nie zmienia obrazu sytuacji inflacyjnej. Według niego nie ma presji popytowej (Według Wasilewskiej-Trenkner jest zarówno po stronie podażowej jak i popytowej).
  • PL: Deficyt obrotów bieżących w sierpniu wyniósł 610 mln euro. Rynek oczekiwał liczby na poziomie -489 mln. Dane za poprzedni miesiąc istotnie zrewidowano do -475 mln. Deficyt wynika z dobrej koniunktury.
  • US: Sentyment konsumentów we wrześniu: główny indeks wyniósł 92.3, indeks oczekiwań 83.4, indeks sytuacji bieżącej
    106.1. Oczekiwana inflacja w horyzoncie 1 roku 2.9%. Dane lepsze od oczekiwań.
  • US: Sprzedaż detaliczna spadła w we wrześniu o 0.4%, oczekiwano wzrostu o 0.3%. Wyłączając auta spadek wyniósł -
    0.5%.
  • US: Ceny w imporcie spadły o 2.1%, produktów naftowych o 10.3%. Włączając produkty naftowe +0.1%. Ceny w eksporcie spadły o 0,6% - pierwszy spadek od prawie roku.


Główne wydarzenia dnia



 

1 2 3

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: