Inwestowanie jest sztuką
2006-10-18 13:46
Przeczytaj także: W co inwestować bez doświadczenia?
Na początku trzeba zadbać o edukację, czyli zaznajomić się z tematyką giełdy. Trzeba też uważnie śledzić prasę branżową związaną rynkiem kapitałowym, np. Parkiet, Prawo i Gospodarkę. Można również przyjść po poradę do biura Giełdy Papierów Wartościowych lub poczytać strony internetowe poświęcone jej funkcjonowaniu. W Internecie można śledzić z opóźnieniem 15-minutowym, co się dzieje na rynku, które akcje idą do góry, które w dół.
Aby wyjść na giełdę, trzeba otworzyć rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim, który składa się z rachunku papierów wartościowych i rachunku pieniężnego.
Gdy otworzyliśmy już rachunek, trzeba wpłacić gotówkę, a potem śmiało składać zlecenia na sprzedaż lub zakup papierów wartościowych. Na każdy rodzaj papieru wartościowego składa się oddzielne zlecenie, osobno również za każdą transakcję płaci się prowizję maklerską. Inwestor, składając zlecenie, musi określić datę złożenia, rodzaj zlecenia (kupno, sprzedaż), dane składającego zlecenie, nazwę papieru wartościowego, który ma być przedmiotem transakcji, liczbę papierów wartościowych, cenę, po której chcemy dokonać transakcji, termin ważności zlecenia oraz inne dodatkowe warunki dokonania zlecenia.
Każdy inwestor ma w swoim ręku narzędzia do analizy, za pomocą których podejmuje decyzje. Dzięki temu, że większość inwestorów posługuje się tymi samymi metodami, można mieć pewność, że w granicach błędu rynek będzie zachowywał się zgodnie z oczekiwaniami.
Są dwie podstawowe metody: analiza techniczna i analiza fundamentalna. Analiza techniczna wykorzystuje tylko kurs i obroty z sesji. Dzięki tej metodzie prognozować możemy dla jednego lub grupy papierów wartościowych (np. WIG). Analiza fundamentalna odnosi się natomiast tylko do jednej spółki. W trakcie jej przeprowadzania wykorzystuje się wszystkie wiadomości podane przez spółkę. Oprócz tego można również zmniejszyć ryzyko poprzez dywersyfikację portfela, czyli rozłożenie środków na kilka różnych papierów wartościowych. Dywersyfikacja portfela nie zawsze musi łączyć się ze zmniejszeniem prognozowanych zysków.
Przeczytaj także:
7 sposobów na to jak zostać milionerem
oprac. : Money Expert
Więcej na ten temat:
inwestowanie, inwestowanie w nieruchomości, inwestowanie na giełdzie, inwestowanie pieniędzy, wybór funduszu inwestycyjnego