W rytmie rosnących giełd
2006-10-17 10:57
Przeczytaj także: WIG20 w pobliżu historycznych szczytów
Gwałtowne odreagowanie spadkowego trendu cen surowców przemysłowych i metali szlachetnych szykowało się od kilku tygodni. Indeks CRB przebywał w wąskiej konsolidacji 295-305 pkt. od połowy września, a bezpośrednim katalizatorem wczorajszego wybicia w górę był dużo lepszy od prognoz odczyt wskaźnika New York Empire State Index. Jest to regionalny barometr aktywności gospodarczej w kilkudziesięciomilionowej amerykańskiej konurbacji. Najbardziej wzrosła składowa indeksu odpowiadająca za zatrudnienie, jednak zniżkowały subindeksy nowych zamówień, cen oraz nastrojów.
Przebieg wczorajszej sesji na giełdach amerykańskich będzie dziś dla rynków europejskich neutralny. Dow Jones drugi dzień z rzędu śladowo wzrósł, tym razem o mikroskopijne 19 punktów do 11980. W szampańskich nastrojach trwa odliczanie do przebicia bariery 12000 punktów na tym renomowanym indeksie. Tylko gdzie w tym wszystkim bieżące tendencje makroekonomiczne z rynkiem nieruchomości u progu bessy?...
Dostosowując się do godnego podziwu uodpornienia polskiej giełdy na wydarzenia polityczne, warto dopiero teraz zdawkowo nadmienić o fakcie odbudowania nowej-starej koalicji z wiadomymi twarzami na czele. Dalszy komentarz tej sytuacji lepiej pozostawić dziennikarzom. Tymczasem dziś po południu pilnie obserwowane będzie głosowanie nad samorozwiązaniem sejmu, którego wynik wcale nie jest przesądzony gdyż większość koalicyjna wisi na jednym "głosku". Złotówka pozostawała wczoraj stabilna do głównej pary walut, wahając się około 3,09-3,10 za dolara oraz 3,88 za euro. Dziś jednak może wystąpić większa presja na sprzedaż rodzimej waluty.
Trudno nie docenić istotności publikowanych dzisiaj danych makroekonomicznych za Oceanem. O 14:30 poznamy dynamikę cen producentów PPI (prognozowany spadek o 0,7 proc., jednak core PPI szacowany na +0,2 proc.) za wrzesień, następnie o 15:00 dane o wielkości przepływów kapitałowych netto do USA za sierpień (prognoza: 53 mld USD), kwadrans później podana zostanie wrześniowa dynamika produkcji przemysłowej (progn.: -0,1 proc.) oraz stopień wykorzystania mocy produkcyjnych (oczekuje się 82,2 proc.). Wcześniej, o godz. 11 Eurostat poda dane o inflacji konsumentów i produkcji przemysłowej za sierpień.
Amerykańskie dane mogą znacząco ruszyć rynkiem, jeśli okażą się odległe od prognoz. Giełdy azjatyckie zgodnie zniżkują dziś o około 0,5-0,7 proc., zatem nie będą dla nas balastem. Jest duża szansa na zwiększone zakupy spółek surowcowych, zwłaszcza przytłaczanego ostatnio podażą PKN. Na akcjach banków tymczasem narasta prawdopodobieństwo realizacji zysków, zwłaszcza w obliczu ich bardzo wysokiej wyceny rynkowej. Dziś może jeszcze uda się wypracować plusy, jednak silne wykupienie rynku zwiastuje nadejście korekty.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : expander