Rynek czeka na CPI
2006-10-17 12:03
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza fundamentalna
EUR/PLN
Koalicja jest, jednak rynek zgodnie z przewidywaniami nie zareagował na to wiekopomne wydarzenie. Wczorajsze dane na temat wzrostu płac nie wpłynęły istotnie na notowania. Nieco wyższy kurs EURPLN dziś rano można przypisać raczej ogólnemu osłabieniu walut w naszym regionie. Wyraźnie stracił forint i korona czeska. Wygląda na to, że inwestorzy postanowili zrealizować zyski z ostatnich paru dni. Podobna sytuacja może wystąpić dzisiaj u nas. Korekta powinna być w naszej opinii ograniczona do 3.90. Przewidujemy, że pod warunkiem braku zaskoczenia danymi o inflacji z USA w najbliższych dniach zmienność będzie raczej niewielka.
USD/PLN
Ponieważ oczekujemy korekty na rynku EURUSD i jednoczesnego lekkiego osłabienia złotego USDPLN powinien być relatywnie stabilny. Uważamy, że rejon 3.1150 jest już atrakcyjny do sprzedaży, jednak dopiero 3.1250 stanowi solidny opór. Dzisiaj w USA publikowane są dane na temat inflacji PPI co powinno zostać odebrane przez rynek jako przybliżenie - choć bardzo mało dokładne - inflacji CPI. Główna reakcja rynku nastąpi jednak dopiero jutro. Do tego czasu należy oczekiwać utrzymania się kursu USDPLN w granicach 3.09-3.11. Wzrost cen surowców może powstrzymywać osłabienie złotego więc nie oczekujemy większej zmienności na USDPLN.
EUR/USD
Wczorajsza sesja należała do gatunku tych o niskiej zmienności. Od rana notowania eurodolara poruszały się w wąskiej konsolidacji w przedziale 1,2490-1,2530. Niska zmienność była efektem braku istotnych publikacji zza oceanu i przygotowywania pozycji pod dzisiejsze dane o inflacji w USA za wrzesień. Ceny producentów (PPI) prawdopodobnie spadły w ujęciu miesięcznym o 0,7 proc. po wzroście o 0,1 proc. miesiąc wcześniej. Na poziomie bazowym analitycy prognozują inflację na poziomie 0,2 proc. wobec 0,4 proc. w sierpniu. Środowy wskaźnik cen konsumenckich (CPI) może pokazać spadek inflacji o 0,3 proc. wobec wzrostu cen o 0,2 proc. miesiąc wcześniej. Bez uwzględnienia cen żywności i paliw inflacja powinna pozostać na niezmienionym poziomie 0,2 proc. Zmniejszenie presji inflacyjnej związane jest z niższymi cenami paliw i efektami poprzednich podwyżek stóp procentowych przez Fed. Rynek obawia się tych danych (spadku inflacji bazowej), więc do czasu publikacji dolar może być pod presją. Nawet wczorajszy niespodziewany wzrost indeksu NY Fed Empire State za październik o 9 pkt. do 22,9pkt. (prognoza: 12 pkt.) nie pomaga już amerykańskiej walucie, gdyż subindeks cenowy spadł do najniższego poziomu od roku (30,83 wobec 41,00 we wrześniu). Tyko wyższy od oczekiwań odczyt inflacji bazowej PPI (powyżej 0,2 proc.) spowoduje wybicie z konsolidacji 1,2480 -1,2580 dołem. Podczas sesji europejskiej poznamy ważne dane o inflacji bazowej CPI w strefie euro, która prawdopodobnie pozostała na niezmienionym poziomie 1,3 proc. r/r. Wyższy odczyt może umocnić wspólną walutę, jednak do 14:30 niska zmienność notowań nie pozowali na większy ruch.
GBP/PLN
Sytuacja się obecnie nie zmienia. Wnioski z poprzednich raportów są nadal aktualne. Spadek EURGBP doprowadził kurs około 30 punktów powyżej rejonu silnego wsparcia. Uważamy, że z punktu widzenia analizy technicznej rejon ten będzie testowany, lecz nie powinien być na razie pokonany. W związku z tym nadal uważamy, że wzrosty GBPPLN w rejon 5.79 są dobrą okazją do sprzedaży. Celem w następnych dniach jest 5.74, następnie 5.71.
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.