eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDobre dane nie umocniły dolara

Dobre dane nie umocniły dolara

2006-10-18 11:00

Dobre dane nie umocniły dolara

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Bardzo dobre dane na temat przepływów kapitałowych, wyższa od oczekiwań inflacja bazowa PPI mogły uspokoić inwestorów trzymających długie pozycje w dolarze, jednak rynek nie zareagował tak jak wskazywały by dane.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Nasza teza odnośnie korekty na EURUSD z poziomu 1.2520 zaczyna się potwierdzać. Potencjał wzrostowy dolara związany z rozwianiem nadziei na obniżki stóp zaczyna się w naszej opinii wyczerpywać. Z drugiej strony wysokie oprocentowanie jest czynnikiem, który stale wspiera amerykańską walutę. Sądzimy, że ten czynnik będzie w średnim terminie ograniczał zasięgi korekt. Najlepszymi walutami do kupna za USD będą te najwyżej oprocentowane i nie znajdujące się w krótkoterminowych opałach (jak np. CAD). Dobrym wyborem może być GBP. Sytuacja na USDJPY pozornie przeczy tej tezie, jednak jak weźmiemy pod uwagę ostatnie informacje na temat perspektyw wzrostu inflacji oraz nabudowania się dużej ilości krótkich pozycji w jpy to widać, że potencjał wzrostu tej waluty jest spory. Mimo większej zmienności na rynku ropy, obligacji i giełdach rynki te znajdują się w okolicy najczęściej odwiedzanych poziomów w ostatnim czasie co nie dostarcza informacji na temat dalszych możliwych ruchów.

Najważniejsze wiadomości


  • US:Inflacja PPI za wrzesień spadła o 1,3 proc. m/m wobec spodziewanego spadku o 0,7 proc. Na poziomie bazowym wzrost wyniósł 0,6 proc. wobec spodziewanego 0,2 proc.
  • E12: Inflacja HICP we wrześniu wyniosła 1,7 proc. r/r wobec wcześniejszej estymacji 1,8 proc. Bez cen energii, żywności inflacja pozostała na poziomie 1,5 proc. r/r (prognoza: 1,3 pro.).
  • E12: Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 1,8 proc. wobec spadku o 0,4 proc. miesiąc wcześniej (prognoza: 1,4
    proc.). W ujęciu rocznym dynamika wyniosła 5,4 proc. wobec 3,0 proc. w lipcu.
  • US: Napływ kapitału do USA wyniósł w sierpniu 116,8 mld. dolarów wobec prognozowanych 56 mld.
  • US: Produkcja przemysłowa spadła we wrześniu o 0,6 proc. wobec prognozowanego spadku o0,1 proc. Wykorzystanie
    mocy produkcyjnych spadło do 81,9 proc.
  • DE: Indeks koniunktury ZEW spadł do najniższego poziomu od marca 1993 roku i wyniósł w październiku -27,4 pkt. wobec -22,2 pkt. miesiąc wcześniej.
  • PL: Średnia płaca pozostała we wrześniu na tym samym poziomie, wzrost w ujęciu rocznym wyniósł 5,1 proc. (prognoza odpowiednio: 0,7 i 6,0 proc.).
  • PL: Sławiński, RPP: Rosnące długoterminowe stopy procentowe wskazują na zacieśnianie się polityki monetarnej. NBP zaczyna rozważać konieczność podwyżki stóp w pewnym momencie.


Główne wydarzenia dnia



 

1 2 3

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: