eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDobre dane nie umocniły dolara

Dobre dane nie umocniły dolara

2006-10-18 11:00

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Dzisiaj rano EURPLN znajduje się w okolicy szczytów z wczorajszego dnia co sugeruje nam możliwość dalszego osłabienia. Inne rynki wschodzące, a przede wszystkim te w naszym regionie także wyglądaj słabiej. Uważamy, że złoty w średnim terminie może dalej słabnąć, gdyż optymizm związany ze stworzeniem koalicji ulegnie realnej ocenie jakości tego rządu i szans na jego przetrwanie. Pierwszym problemem, o który może się rozbić koalicji są żądania budżetowe Leppera. Jego pomysły są groźne dla naszej gospodarki więc Kaczyński szybko znajdzie się w sytuacji, w której będzie musiał wybrać albo dobro gospodarki albo koalicji. Kruchość tej koalicji jest oczywista i dodatkowo będzie ona poddawana częstym próbom. Sądzimy, że w ciągu najbliższych dwóch dni złoty osłabi się w okolice 3.92. Kluczem do zrealizowania się tego scenariusza jest przełamanie 3.9050 i utrzymanie się kursu na zamknięciu powyżej tego poziomu.

USD/PLN

Dzisiejsze dane z Polski na temat inflacji PPI za wrzesień oraz dane na temat produkcji przemysłowej nie powinny mieć istotnego wpływu na rynek, oczekuje się spadku tempa wzrostu produkcji i lekkiego wzrostu inflacji PPI. CPI we wrześniu było nieco poniżej oczekiwań, jeśli PPI potwierdzi spadek inflacji złoty się umocni. Kluczowym wydarzeniem będzie jednak publikacja inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych. Dzisiejsza reakcja rynku powinna dać jasny sygnał odnośnie średnioterminowego zachowania dolara – jeśli mimo w miarę wysokiej inflacji dolar nie umocni się, to będzie to sygnał do rozpoczęcia korekty i osłabienia się USDPLN w krótkim terminie poniżej 3.10.

EUR/USD

Wczorajsza sesja przyniosła lekką deprecjację dolara po mieszanych danych z USA. Od początku dnia poruszaliśmy się w bardzo wąskim zakresie wahań 1,2520-1,2540. Dane ze strefy euro były bardzo dobre dla wspólnej waluty. Co prawda potwierdził się spadek tempa inflacji CPI, jednak bez cen energii i żywności inflacja pozostała na poziomie 1,5 proc. r/r (prognoza: 1,3 proc.). Mocniejszym wzrostom eurodolara przeszkadzał spadek indeksu koniunktury ZEW do najniższego poziomu od marca 1993 roku (-27,4 pkt. wobec -22,2 pkt. miesiąc wcześniej). Najwyraźniej klimat gospodarczy w Niemczech psują podwyżki stóp procentowych przez ECB i czekająca na wejście w życie podwyżka podatku VAT. Wciąż dobry sentyment do dolara zmienił się po danych o inflacji producentów PPI, która we wrzesień spadła o 1,3 proc. m/m wobec spodziewanego spadku o 0,7 proc. Na poziomie bazowym wzrost był większy od oczekiwań i wyniósł 0,6 proc., jednak spadek produkcji przemysłowej i wykorzystania mocy produkcyjnych musiały zaniepokoić inwestorów i pomóc cenom obligacji. Notowania eurodolara przetestowały poziom 1,2560, a rozpoczęcie głębszej korekty trwającego od początku października trendu spadkowego może zahamować tylko dzisiejsza publikacja inflacji bazowej CPI w USA (14:30). Analitycy oczekują spadku inflacji konsumentów o 0,3 proc. wobec wzrostu cen o 0,2 proc. miesiąc wcześniej. Bez uwzględnienia cen żywności i paliw inflacja powinna pozostać na niezmienionym poziomie 0,2 proc. Zmniejszenie presji inflacyjnej związane jest z niższymi cenami paliw i efektami poprzednich podwyżek stóp procentowych przez Fed, jednak wyższy od oczekiwań wzrost inflacji bazowej może przełożyć się na gwałtowny wzrost rentowności obligacji amerykańskich i próby przebicia kluczowego wsparcia na 1,2480.

GBP/PLN

Silne umocnienie funta do dolara i dalszy spadek EURGBP w okolice rejonu silnego wsparcia przy 0.67 spowodowały, że przy osłabieniu złotego do 3.8950 na EURPLN GBPPLN przełamał wsparcie przy 5.79 znalazł się w okolicy 5.82. Uważamy, że korekta siły dolara i lekkie osłabienie korzystnie będzie wpływać na kurs GBPPLN. W ciągu najbliższych kilku dni kurs może dojść nawet do 5.85, jeśli EURPLN przełamie 3.9050.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: