eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweCzym jest crowdfunding? Jakie są jego rodzaje i zabezpieczenia?

Czym jest crowdfunding? Jakie są jego rodzaje i zabezpieczenia?

2023-01-19 10:11

Czym jest crowdfunding? Jakie są jego rodzaje i zabezpieczenia?

Crowdfunding rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie © pixabay.com

Crowdfunding jako forma inwestowania oraz pozyskiwania inwestorów, rozwija się dynamicznie w Polsce już od kilku lat. Finansowanie społecznościowe - dosłownie tłumacząc nazwę, otworzyło możliwości inwestycyjne i finansowe, które do tej pory dostępne było wyłącznie dla nielicznych, dlatego też wobec crowdfundingu mówi się, że dąży do demokratyzacji rynku inwestycyjnego.

Przeczytaj także: Crowdfunding w Polsce - rok 2021 będzie rekordowy?

Crowdfunding, niezależnie od definicji czy rodzaju, ma stałe elementy, takie jak:
  • przeprowadzanie zbiórek, które następuje za pośrednictwem Internetu – platformy finansowania społecznego (platformy crowdfundingowej),
  • liczba inwestorów jest nieograniczona,
  • zbiórki mają charakter finansowy,
  • otwarty charakter przeprowadzanych zbiórek, tj. cele zbiórek i kwoty potrzebne do ich realizacji są jasno określone, można brać w nich udział z dowolnego miejsca na świecie, udzielając wsparcia w wybranej wysokości.

Dynamiczny rozwój crowdfundingu w Polsce pokazał z jak dużą luką mieliśmy do czynienia na rynku finansowym i inwestycyjnym. Crowdfunding umożliwiając wspieranie ciekawych, innowacyjnych, pożytecznych w ocenie inwestorów projektów, pozwolił stworzyć nowe, szerokie możliwości finansowania dla przedsiębiorców i właścicieli projektów.

Dla przedsiębiorców czy też właścicieli projektów crowdfunding stwarza szansę wejścia na rynek i udziału w nim razem z dużymi podmiotami, jest również możliwością rozwijania działalności na dużo większą skalę, czy też wdrożenia innowacyjnych projektów.

Dwa najliczniej wykorzystywane przez przedsiębiorców na polskim rynku modele crowdfundingu, to:
  • crowdfunding udziałowy (inwestycyjny) – gdzie inwestor po wybraniu oferty i dokonaniu wpłaty środków otrzymuje w zamian udziały;
  • crowdfunding pożyczkowy – gdzie inwestor udziela pożyczki a pożyczkobiorca dokonuje spłaty otrzymanych środków, na warunkach przedstawionych w zawartej z inwestorem umowie, wraz z odsetkami.

W przypadku natomiast crowdfundingu pożyczkowego, na rzecz inwestorów mogą zostać ustanowione zabezpieczenia zarówno w formie rzeczowej jak i osobistej.

fot. pixabay.com

Crowdfunding rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie

Dwa najliczniej wykorzystywane przez Przedsiębiorców na polskim rynku modele crowdfundingu, to crowdfunding udziałowy i crowdfunding pożyczkowy.


Najczęściej stosowaną formą zabezpieczenia osobistego w crowdfundingu pożyczkowym jest:
  • weksel,
  • poręczenie wekslowe,
  • poręczenie,
  • poddanie się egzekucji.

W przypadku zabezpieczeń rzeczowych, najczęściej zastosowanie znajdują:
  • hipoteka,
  • zastaw zwykły,
  • zastaw rejestrowy,
  • blokada środków na rachunku bankowym.

W każdym przypadku crowdfundingu, relacja łącząca strony oparta jest na szansie uzyskania obustronnych korzyści. Inwestor w szczególności pomnaża zainwestowane środki w postaci umówionego procentu, produktu, udziałów czy akcji, dywidendy lub innych, a poszukujący kapitału uzyskuje możliwość sfinansowania zaplanowanego przedsięwzięcia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: