Rynek walutowy 16-20.10.06
2006-10-20 17:49
Miniony tydzień rozpoczynaliśmy zastanawiając się w którym kierunku zmierza polska polityka i czy toczące się rozmowy przyniosą jakikolwiek efekt. Weekendowe komentarze niektórych polityków sugerowały, że stary układ znowu obejmie w Polsce stery, a rząd uzyska większość. Dlatego też rynek specjalnie nie zareagował, gdy przypuszczenia te zostały potwierdzone.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 9-13.10.06
Lepper wrócił do rządu jako wicepremier, minister rolnictwa, natomiast w zamian zrzekł się roszczeń, co do zwiększenia deficytu budżetowego ponad planowane 30 mld PLN. Przynajmniej na razie. Dla rynku informacja taka oznacza na jakiś czas odłożenie polityki na niższą półkę i skupienie się na wynikach makroekonomicznych.A tych w mijającym tygodniu poznaliśmy całą serię. Poniedziałek należał jeszcze do spokojnych dni, gdzie jedynie GUS uraczył nas informacjami na temat wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, które we wrześniu wzrosły o 5,1% w skali rocznej, podczas gdy rynek spodziewał się wartości na poziomie 5,6%.
Wyniki takie sugerują, że presja płacowa nie jest aż tak wysoka, jak się tego rynek spodziewał, co stawia po znakiem zapytania czy podwyżki stóp procentowych w Polsce, rzeczywiście są potrzebne.
Członkowie RPP wydają się jednak być coraz bardziej restrykcyjnie nastawieni w tym kierunku. W tym tygodniu poznaliśmy jedynie wypowiedź Andrzeja Sławińskiego, który swoją dotychczas łagodną retorykę zamienił już na bardziej jastrzębią, twierdząc, że idea zaostrzania polityki monetarnej jest co raz głośniej poruszana w NBP.
Swoją opinię na ten temat wygłosił również Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który w raporcie na temat kondycji polskiej gospodarki, stwierdził, że koszt pieniądza powinien zostać utrzymany na niezmienionym poziomie jeszcze przez dłuższy czas. MFW dodatkowo pozytywnie ocenił obecną sytuację makroekonomiczną w Polsce, a także stwierdził, że kroki poczynione przez rząd w kierunku ograniczenia deficytu budżetowego zmierzają w dobrym kierunku.
Widać, więc wyraźnie, że pomimo ciągłych przepychanek politycznych, gospodarka w dalszym ciągu rozwija się pozytywnie, a pamiętać trzeba, że to właśnie na ten element patrzą inwestorzy zagraniczny.
Potwierdzenie uzyskaliśmy w wynikach produkcji przemysłowej, która wzrosła w sierpniu aż o 11,4% kolejny miesiąc z rzędy utrzymując dwucyfrową dynamikę wzrostu. Rynek spodziewał się wzrostu o 10,4%.
Przed nadmiernym hurraoptymizmem bym jednak przestrzegał. Po mimo spadku kursu EURPLN w okolice 3,86 w dalszym ciągu ogólny klimat zewnętrzny, w tym sytuacja makroekonomiczna w Stanach Zjednoczonych oraz w Strefie Euro, nakazuje szczególną ostrożność w inwestycje obarczone dużym ryzykiem a do takich z pewnością należy również złotówka.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 25-29.03.19
oprac. : Tomasz Porada / FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz tygodniowy