Rynki finansowe 16-22.10.06
2006-10-23 12:54
Przeczytaj także: Rynki finansowe 9-15.10.06
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Korzystne dane o inflacji wskazujące na możliwe odłożenie decyzji o podwyższeniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) oraz ogólnie lepszy nastrój w regionie, do którego zaliczana jest Polska, przełożyły się w ostatnim tygodniu na spadek rentowności obligacji (wzrost cen). W wypadku papierów o krótszym terminie do wykupu spadek wyniósł nawet kilkanaście punktów bazowych. Wynik posiedzenia RPP i uzasadniający go komunikat będzie miał w tym tygodniu istotne znaczenie dla notowań na kolejnych sesjach. Rentowność obligacji dwuletnich wyniosła w piątek 4,78 proc., a dziesięcioletnich 5,39 proc.
Zagraniczne rynki
Ostatnie pięć dni przyniosło nieznaczne odreagowanie spadków cen amerykańskich obligacji, co dla papierów dziesięcioletnich oznaczało spadek rentowności o 1 punkt bazowy do poziomu 4,79 proc. Słabsze od oczekiwań dane dotyczące gospodarki zwiększyły prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych w USA, co wpłynęłoby na wzrost cen obligacji. W wyniku przeciwnych oczekiwań odnośnie zmiany poziomu stóp procentowych w strefie euro taniały euroobligacje. Rentowność dwuletnich papierów niemieckich wzrosła w ujęciu tygodniowym o 2 punkty bazowe do poziomu 3,68 proc.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Podczas ostatnich notowań indeks WIG20 konsolidował się wokół poziomu 3,2 tys. pkt, zatrzymując się na wartości 3173,35 (-0,23 proc.). Wzrost o 2,74 proc. zanotował MIDWIG, powiększając do rekordowych poziomów różnice stóp nad indeksem blue chipów. Na szerokim rynku najwięcej zyskali posiadacze walorów Energopolu (28,62 proc.) i 9. NFI Kwiatkowskiego (36,76 proc.). Największe spadki dotknęły z kolei spółki informatyczne, które ucierpiały „rykoszetem” po zmniejszeniu prognoz zysków na bieżący rok przez Prokom. Mocno taniały też spółki telekomunikacyjne (WIG Telekom -5,78 proc.), co być może ma związek z przygotowy-waniem środków pod megaofertę na rynku pierwotnym przez Multimedia (ok. 1 mld PLN).
W następnym tygodniu poznamy kolejne wyniki finansowe (TP SA, Kęty, BRE), jak też decyzję dotyczącą stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych (wtorek). Ani dane ze spółek ani informacje z Fed (rynek spodziewa się pozostawienia stóp na obecnych poziomach) nie powinny zagrozić obecnemu trendowi na parkietach, tak więc wzrosty powinny być kontynuowane
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane