eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowePrognozy inwestycyjne dla każdego

Prognozy inwestycyjne dla każdego

2006-10-26 13:34

Przeczytaj także: Zaczynamy inwestowanie


Ile wyniesie przeciętny zysk z funduszy obligacyjnych w najbliższych dwóch latach?

Fundusze obligacji skierowane są raczej do inwestujących długoterminowo, ponieważ na rynku długu może dochodzić przejściowo do dość dużych wahań, zależnych np. od zmian stóp procentowych.

W tym roku specjaliści szacują, że fundusze obligacji mogą przynieść średnio ok. 5 proc. zysku. Dla porównania w 2005 r. było to dwa razy więcej, a dwa lata wcześniej – zaledwie 2-3 proc. Zarządzający funduszami wciąż wspominają rok 2001, gdy portfele złożone z polskich obligacji dawały ponad 20 proc. zysku. Fundusze zarabiały, jeśli posiadały długoterminowe obligacje. Stosowały dość prostą strategię inwestycyjną i licząc na kolejne obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, postawiły na długoterminowe obligacje o stałej stopie. Zyskiwały przez to nie tylko dzięki odsetkom, cena tych papierów również rosła. Obniżanie stóp procentowych, napędzało więc zyski inwestujących w obligacje.

Hossa na polskich obligacjach z 2002 r. dawała funduszom zawrotne zyski. Przykładowo zarządzający, którzy postawili na początku 2002 r. na pięcioletnie obligacje o stałej stopie, w ciągu trzech kwartałów zarobili ok. 18 proc. Jeszcze więcej, bo nawet 50 proc. zysku, osiągnęli w ciągu roku posiadacze dziesięciolatek.

Zasada jest prosta – spadające stopy – wysokie zyski.
Fundusze obligacji obecnie nie zachwycają wynikami. Są one przeważnie zbliżone do zysków wypracowanych przez fundusze pieniężne, a roczny zysk powyżej 4-5 proc. to rzadkość.

Na najbliższe dwa lata zapowiadane są podwyżki stóp procentowych, nie tylko w Polsce. Nie rokuje to najlepiej dla inwestorów w fundusze papierów dłużnych. Stopy procentowe w strefie euro nadal pozostają na niskim poziomie, dlatego też uzasadnione mogą być kolejne podwyżki, a Europejski Bank Centralny będzie uważnie śledził rozwój sytuacji w gospodarce, aby zagwarantować stabilność cen w średniej i dłuższej perspektywie. Od grudnia 2005 roku bank podwyższał stopy procentowe już pięciokrotnie, za każdym razem o 25 pkt. bazowych.

Analitycy rynku prognozują, że podczas spotkania EBC w grudniu tego roku może nastąpić kolejna podwyżka. Tendencja ta będzie się utrzymywać.

Jak powinien wyglądać wzorcowy portfel tworzony z dwuletnią perspektywą inwestycyjną?

Z inwestycyjnego punktu widzenia okres dwuletni jest stosunkowo krótki i w znaczny sposób ogranicza możliwości inwestycyjne. Wyklucza bowiem inwestycję w instrumenty długoterminowe. Sugeruję więc inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Obowiązuje jednak zasada – im wyższe ryzyko inwestycyjne, tym wyższy zysk można osiągnąć. Jeżeli inwestor chce osiągnąć wysokie zyski, jest to możliwe przy zainwestowaniu środków w fundusze akcyjne. Wysokie zyski funduszu wynikające ze wzrostu cen akcji, pozwalają wygenerować stosunkowo wysoki zysk dla klienta.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: