Prognozy inwestycyjne dla każdego
2006-10-26 13:34
Przeczytaj także: Zaczynamy inwestowanie
Osobom inwestującym agresywnie sugeruję, aby znaczną część ich portfela inwestycyjnego (co najmniej 70% jego wartości) stanowiły fundusze akcyjne. Pozostałe środki warto ulokować w fundusze bezpieczniejsze, np. stabilnego wzrostu.
Tym, którzy chcieliby osiągać zyski rzędu 10-25% w skali roku, zachowując jednocześnie wyższe bezpieczeństwo inwestycyjne, sugeruję większość środków (ok. 80%) ulokować w funduszach mieszanych (tzw. stabilnego wzrostu lub zrównoważonych), a pozostałe 20% w funduszach akcyjnych. W ten sposób ryzyko inwestycyjne zostanie znacznie obniżone, a ewentualne zyski powinny być satysfakcjonujące.
Klienci nastawieni na wysoki poziom bezpieczeństwa i umiarkowane zyski powinni skupić się na inwestowaniu kapitału w całości lub znacznej części w fundusze stabilnego wzrostu.
Jak powinien wyglądać wzorcowy portfel tworzony z pięcioletnią perspektywą?
Z inwestycyjnego punktu widzenia okres pięciu lat jest okresem średniej długości. Powinniśmy więc skupić się na lokowaniu kapitału w funduszach inwestycyjnych. W zależności od akceptowanego przez nas poziomu ryzyka możemy inwestować w fundusze akcyjne lub bezpieczniejsze – stabilnego wzrostu. Obowiązuje zasada proporcjonalności zysków do poziomu ryzyka.
Tym, którzy nie boją się ryzyka i inwestują agresywnie, proponuję inwestycję 90% wartości portfela w fundusze akcyjne, a pozostałe 10%, dla utrzymania przynajmniej minimalnego poziomu bezpieczeństwa – w fundusze stabilnego wzrostu. Dodatkowo, jeszcze przed zakończeniem inwestycji (np. rok), warto przenieść większość środków do funduszy mieszanych tak, aby nie stracić zysków już wypracowanych i osiągnąć kolejne w ostatnim roku inwestycji.
Jeśli zysk na poziomie 10-25% w skali roku jest dla nas satysfakcjonujący i interesuje nas umiarkowany stopień ryzyka, powinniśmy ok. 60% kapitału ulokować w funduszach akcyjnych, a pozostałe środki w funduszach mieszanych.
Warto również pod koniec okresu inwestycji odwrócić proporcje funduszy w portfelu (40% – fundusze akcyjne, 60% – mieszane) lub zamienić większość jednostek funduszu akcyjnego na jednostki w funduszach akcyjnych.
Osoby, którym zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie inwestycji, powinny skupić się na inwestowaniu w fundusze stabilnego wzrostu.
Przeczytaj także:
Inwestowanie na giełdzie: jak wybrać spółkę?
oprac. : Money Expert