eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeAmerykanie lekceważą złowróżbne sygnały

Amerykanie lekceważą złowróżbne sygnały

2006-10-27 09:27

Przeczytaj także: Kilka spółek zdominowało handel na GPW


Rynek akcji usiłował spadać po publikacji raportu z rynku nieruchomości, ale te pozytywne komentarze pozwoliły udawać, że nic się nie wydarzyło i skoncentrować na publikowanych przez spółki raportach kwartalnych. Bardzo szybko byki zabrały się do roboty i z minusów zrobiły duże plusy. Mam wrażenie, że już od dawna gracze kupują akcje nie zwracając najmniejszej uwagi na dane makroekonomiczne i na wykupienie rynku. Będzie z tego piękna katastrofa, tylko nikt nie wie, kiedy dokładnie to nastąpi.

Dla dzisiejszego handlu duże znaczenie mogły mieć publikowane po czwartkowej sesji raporty Microsoft i Sun Microsystems. Okazało się, że zapewne tak się nie stanie. Microsoft opublikował wyniki zbliżone do oczekiwań analityków. Zapowiedział też, że rok skończy się lepiej od oczekiwań, ale czwarty kwartał będzie trudny. Po gwałtownym handlu i początkowym spadku cen akcji udało się zakończyć dzień wzrostem o niecałe 0,1 proc. Wszystko się może jeszcze stać z tymi akcjami w czasie regularnej sesji. Sun Microsystems opublikował mniejszą niż oczekiwano stratę i kurs rozpoczął sesję od wzrostu, ale zakończył spadkiem o 0,2 proc. Zdecydowane było tylko zachowanie akcji McAfee – wzrosły o 6,7 proc. Jak więc widać raporty kwartalne o niczym nie przesądziły.

Najważniejsze dla rynków będą wstępne dane o amerykańskim PKB i związane z nim wskaźniki inflacji. Prognozy mówią o spowolnieniu gospodarki – analitycy uważają, że PKB w trzecim kwartale wzrósł o 2,1 procenta. Gdyby wzrost był większy to dolar powinien zyskać, ale dla akcji to informacja raczej neutralna. Wyraźnie niższy wzrost PKB powinien zaszkodzić dolarowi i może trochę wystraszyć inwestorów na rynku akcji. Najważniejsze powinny być jednak kwartalne miary inflacji (deflator i wskaźnik wydatków konsumpcyjnych PCE). Rynek szczególną uwagę zwraca na PCE, a największy wpływ na decyzje inwestorów ma bazowy PCE (bez energii i żywności). Zapowiadany jest spadek tego ostatniego wskaźnika i byłaby to dobra wiadomość dla posiadaczy akcji i zła dla zwolenników dolara. Najgorszy dla akcji (dobry dla dolara) były wyraźny wzrost bazowego PCE, bo podważyłby głoszoną przez Bena Bernanke, szefa Fed, tezę zgodnie z którą spowolnienie gospodarcze wygasi impulsy inflacyjne. Półtorej godziny po tym raporcie dowiemy się jeszcze, jaki był w październiku indeks nastroju Uniwersytetu Michigan, ale to jest tylko weryfikacja danych z połowy miesiąca i nie należy oczekiwać, że jego publikacja istotnie wpłynie na zachowanie graczy.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Indeksy nadal biją rekordy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: