eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy 23-27.10.06

Rynek walutowy 23-27.10.06

2006-10-27 18:15

Mijający tydzień na rynku walutowym nie był korzystny dla dolara. Kurs EURUSD momentami wzrósł nawet powyżej 1,27, podczas gdy jeszcze w poniedziałek notowaliśmy wartości w okolicach 1,25. Większych zmian nie obserwowaliśmy natomiast na złotówce,gdzie kurs EURPLN poruszał się w przedziale 3,85-3,89.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 16-20.10.06

Nie oznacza to oczywiście, ze cały tydzień nie dostarczył nam żadnych informacji. Wręcz przeciwnie. Posiedzenia banków centralnych w Polsce oraz w Stanach rzuciły nam trochę światła jak kształtować się może polityka monetarna w tych krajach.

Zacznijmy jednak od początku. Poniedziałek nie dostarczył nam wiele wrażeń. Inwestorzy powoli wracali z weekendu, a brak danych makroekonomicznych sprawił, że zmienności na rynku była stosunkowo niewielka.

Można wiec powiedzieć, że handel zaczął się dopiero we wtorek, kiedy to poznaliśmy szereg publikacji z Polski. Już zdążyliśmy się przyzwyczaić do faktu, że dane makroekonomiczne korzystnie świadczą o naszej gospodarce. Nie inaczej było i tym razem. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 14,5%, przewyższając tym samym prognozy rynkowe, które kształtowały się na poziomie 12,2%.

Wyniki te oznaczają, że popyt wewnętrzny jest w dobrej formie i przez najbliższy okres powinien wspierać dalszy szybki wzrost gospodarczy. Takiego przynajmniej zdanie jest Główny Urząd Statystyczny, z którego wstępnych wyliczeń wynika, że PKB w III kwartale ukształtuje się przynajmniej na poziomie z II kwartału czyli 5,5%.

Równie optymistyczne okazały się dane z rynku pracy, gdzie poziom bezrobocia spadł do 15,2% z 15,5% w sierpniu. Rynek spodziewał się spadku do poziomu 15,3%.

Wzrost gospodarczy póki, co nie pociąga za sobą wzrostu presji inflacyjnej. Opublikowana we wtorek inflacja netto wyniosła 1,4%, czyli bez zmian w stosunku do danych sierpniowych.

Nie oznacza to jednak, że wzrost cen nie uaktywni się w nadchodzących miesiącach a Rada Polityki Pieniężnej nie będzie zmuszona podnosić stóp procentowych. Podwyżki wydają się być kwestią czasu. Teza te wynika nie tyle z mojego przeświadczenia kształtowania się inflacji, co z analizy wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, gdzie obóz jastrzębi wyraźnie rośnie w silę.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

 

1 2 3

następna

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: