Rynki finansowe 23-29.10.06
2006-10-30 19:54
Przeczytaj także: Rynki finansowe 16-22.10.06
Zagraniczne rynki
• EUROPA Podobnie jak w USA, w piątek w Europie – po prawie całym tygodniu wzrostów – indeksy zaczęły tracić na wartości. Słabość firm farmaceutycznych (m.in. AstraZeneca i GlaxoSmithKline ) oraz wolniejszy od oczekiwanego wzrost gospodarczy w USA przełożyły się na zmianę nastroju inwestorów. Po ostatnich wzrostach spółki są drogie i w zasadzie możemy się spodziewać sygnału, który dałby początek ruchowi korekcyjnemu. Być może nadejdzie on z USA, a być może będzie wynikał z danych płynących z Europy – jak np. wyprzedzające wskaźniki nastrojów w biznesie, które już w tej chwili zaczęły słabnąć.
• USA Z opublikowanych w piątek przez Departament Handlu danych wynika, że gospodarka amerykańska rozwija się najwolniej od trzech lat. Podczas ostatnich wzrostów dominowało przekonanie, że mimo słabnącego tempa wzrostu, będą wzrastać wydatki konsumpcyjne, a tym samym dochody koncernów. Spadek cen na rynku nieruchomości tłumaczono jednorazowym dostosowaniem się do poziomu stóp procentowych. W tym tygodniu pojawiły się jednak głosy, że być może „miękkie lądowanie” gospodarki amerykańskiej wcale takie nie będzie. Stąd wyraźne zniżki indeksów na piątkowej sesji. Wśród spółek pozytywnie wyróżnił się Microsoft , którego kwartalne wyniki okazały się lepsze od oczekiwań.
• AZJA Azjatyckie giełdy także odczuły echo spowolnienia amerykańskiej gospodarki, szczególnie japoński NIKKEI, który w tym tygodniu praktycznie nie zmienił wartości. Z kolei bardzo dobrze radzi sobie giełda w Hong Kongu. Pomyślne wyniki funduszy inwestycyjnych lokujących kapitał w Chinach (średnio 34 proc. w tym roku) przyciągają kolejnych inwestorów z całego świata. Bardzo głośno było także po debiucie giełdowym Industrial & Commercial Bank of China , którego notowania już na pierwszej sesji wzrosły o 15 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane