Rynek ignoruje dane w oczekiwaniu na NFP
2006-11-03 10:59
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza fundamentalna
EUR/PLN
Ostatnie informacje, które mogły w ostatnim czasie przyczynić się do dość stabilnego zachowania złotego to przede wszystkim nieco niższy niż wcześniej uważano wzrost PKB i przewidywana przez GUS niższa inflacja (ok. 1,2% r/r w październiku) oraz wskaźnik koniunktury w przemyśle PMI, który wzrósł do 54,7 punktów. Dane te pomogły rynkowi obligacji jednak wypowiedź Mariana Nogi, który powiedział, że prognoza inflacji MF nie zmienia jego poglądu, że inflacja powróci do celu (2.5%) w pierwszym kwartale 2007 mogła ograniczyć wzrosty. Pierwsza część dnia powinna być bardzo spokojna. Rynek oczekuje oczywiście na dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą dzisiaj wywołać dużą zmienność na EURUSD – ostatnie słabe dane z USA nie przesądzają słabego raportu dzisiaj. Sądzimy, że więcej będzie się działo na USDPLN. Jeśli raport z USA będzie słaby i zobaczymy silny wzrost EURUSD to złoty powinien także zyskiwać. Wydaje się jednak, że ostatnie minima nie powinny być przełamane.
USD/PLN
Zachowanie USDPLN w ciągu dzisiejszego dnia związany będzie głównie z danymi NFP. Widzimy spore szanse na korektę na EURUSD i otwieralibyśmy długie pozycje w USD po ewentualnym zaskoczeniu słabymi danymi. Uważamy, że w związku z tym USDPLN może w ciągu dzisiejszego dnia zakreślić szeroki zakres. Z punktu widzenia naszej strategii uważamy za dość prawdopodobne osłabienie dolara w okolice 3.0050, który w naszej opinii może być korzystnym poziomem do kupna. Jednym z wydarzeń oprócz danych NFP, na które należy dziś zwrócić uwagę, jest przemówienie wiceprezesa Fed Kohna. Temat przemówienia nie jest związany z aktualnymi wydarzeniami, lecz może on wykorzystać okazję do jakiegoś jastrzębiego stwierdzenia, z których jest znany. Jego opinie często wywoływały ruchy na rynku, ruch EURUSD w kierunku 1.2480 z 1.27 był związany m.in. z jego oceną sytuacji inflacyjnej w USA.
EUR/USD
Wczorajsza sesja przyniosła zatrzymanie deprecjacji dolara i konsolidację w wąskim przedziale 1,2740 – 1,2780. Dane ze strefy euro były lepsze od oczekiwań (spadek stopy bezrobocia w Niemczech do 10,5 proc.), jednak nie miały większego wpływu na notowania eurodolara. Rynek oczekiwał konferencji prasowej prezesa ECB, podczas której miał on tylko „potwierdzić” podwyżkę stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu banku. Trichet nie tylko „zapewnił” rynek o dalszym zaostrzaniu polityki pieniężnej w tym roku, lecz także zasygnalizował w sposób wyjątkowo jastrzębi, konieczność dalszej walki z inflacją i ekspansją kredytową w 2007 roku. Prawdopodobnie retoryka prezesa ECB spowodowałaby dalszy wzrost notowania eurodolara, gdyby nie oczekiwanie na dzisiejsze dane amerykańskiego rynku pracy. Inwestorzy nie są skłonni do zawierania transakcji przed publikacją (14:30), dlatego spodziewamy się zmniejszonej zmienności notowań w dniu dzisiejszym. Dane o stopie bezrobocia w strefie euro, która prawdopodobnie spadła do 7,7 proc. w październiku, powinny wspierać wspólną walutę, jednak kluczem do dalszych losów eurodolara jest raport na temat kreacja miejsc pracy w sektorze pozarolniczym i stopy bezrobocia w USA. Jeżeli stopa bezrobocia pozostanie w październiku na poziomie 4,6 proc., a zmiana zatrudnienia wyniesie ponad 100 tyś. (konsensus prognoz znajduje się na poziomie 125 tyś.) będziemy świadkami realizacji zysków z długich pozycji w euro i znacznego umocnienia dolara. Z drugiej strony NFP poniżej 100 tyś. powinny doprowadzić do wybicia powyżej 1,28 i dalszej deprecjacji amerykańskiej waluty.
GBP/PLN
Nasze przewidywania, że rynek będzie stabilny sprawdzają się. Jest to spowodowane głównie faktem, że rynek oczekuje na dane NFP i nie ma silnych impulsów z lokalnych rynków. Dzisiaj w Wielkiej Brytanii opublikowany będzie indeks PMI dla sektora usług i będzie to prawdopodobnie jedyne wydarzenie, które wpłynie na notowania GBP. Nie oczekujemy jednak dużego ruchu i nawet jeśli będzie negatywne zaskoczenie rynek prawdopodobnie powróci i pozostanie do 14.30 w okolicach obecnych poziomów.
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.