Ubezpieczenie kredytu mieszkaniowego
2006-11-03 11:42
Przeczytaj także: Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem
Od bezrobocia
Ubezpieczenie od bezrobocia to istotna ochrona dla klienta. Dawniej oferujące je banki zmuszały kredytobiorców do jego wykupienia - obecnie nie stosują już takich praktyk. Zamiast tego mają po prostu opcję skorzystania z ubezpieczenia. Czasem bonusem za to dla klienta jest na przykład niższa prowizja. Wynika to oczywiście stąd, że jeśli klient się ubezpieczy, bank mniej ryzykuje.
W GE Money Banku ubezpieczenie od bezrobocia kosztuje 1,2% kwoty kredytu, a od utraty zdolności do pracy wskutek wypadku 0,8%. Jeśli klient opłaci te polisy, wówczas bank nie pobiera prowizji. mBank życzy sobie 2% za pakiet ubezpieczeń: na życie, od bezrobocia i utraty zdolności do pracy; ubezpieczenie obowiązuje przez 2 lata. W Santander Consumer Banku koszt ubezpieczenia od bezrobocia na 5 lat to 1,5% wartości kredytu.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule
Na życie
Jeśli kredytobiorca jest jedynym lub głównym żywicielem rodziny, słusznie może obawiać się o to, co będzie się działo z kredytem po jego śmierci. Przed taką okolicznością najlepiej zabezpieczyć się polisą na życie.
Po śmierci kredytobiorcy pozostające do spłaty zadłużenie zostanie wtedy spłacone przez ubezpieczyciela, a ewentualna nadwyżka przekazana rodzinie. Nie dojdzie więc do sytuacji, gdy bank będzie dochodził swoich praw od rodziny, co w skrajnej sytuacji może nawet doprowadzić do jej eksmisji. Koszt polisy na życie dla mężczyzny w wieku 30 lat i sumy ubezpieczenia równej 200 tys. zł wynosi 500-1000 zł rocznie.
Od wzrostu procentów
A jak się zabezpieczyć przez ryzykiem wzrostu stóp procentowych? Niestety, jedyny sposób to wybór stałego oprocentowania kredytu. Na rynku można znaleźć oferty kredytów ze stałym oprocentowaniem, udzielanych w euro (nawet na 30 lat) lub w złotówkach (na 25 lat - jest to tzw. Kredyt Pola: niestety, ze względu na inne parametry oferty zupełnie nieopłacalny).
Kredyty we frankach szwajcarskich dostępne są ze stałą stopą procentową ustalaną maksymalnie na 10 lat (oferta BPH). W praktyce klienci raczej nie wybierają kredytów ze stałymi stawkami oprocentowania są one bowiem wyższe niż zmienne. Niestety, za ochronę przed ryzykiem trzeba płacić.
Od niekorzystnego kursu
Ryzyko kursowe polega na tym, że gdy tylko wzrasta kurs waluty kredytu, rośnie także rata kredytu walutowego przeliczona na złotówki. Oczywiście działa to także w drugą stronę: jeśli złoty się umacnia, wówczas na kredycie walutowym można sporo zarobić.
Jak się ustrzec przed ryzykiem? Jedyny dobry sposób to systematyczne i konsekwentne gromadzenie oszczędności w okresie, kiedy złotówka się umacnia i przeznaczanie ich na poczet ewentualnie podwyższonych rat (w okresie, kiedy umocni się waluta).
Zdecydowanie warto też zaciągać kredyt na 100% wartości nieruchomości (lub nawet ponad 100% - kilka banków ma takie oferty), a własne pieniądze inwestować. W ten sposób tworzymy "poduszkę powietrzną", która pozwoli nam spać spokojnie w każdych warunkach rynkowych.
1 2
oprac. : Maciej Kossowski / expander