Rynki finansowe 30.10-05.11.06
2006-11-06 14:07
Przeczytaj także: Rynki finansowe 23-29.10.06
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Korzystna koniunktura na rynku walut regionu krajów Europy Środkowo-Wschodniej przełożyła się na umocnienie na polskim rynku długu. Dodatkowo na notowania korzystnie wpłynęły dobre dane o inflacji w połączeniu z pozytywnymi szacunkami odnośnie wysokości deficytu budżetowego w przyszłym roku. Wprawdzie dyskusja o zmianie stóp procentowych przez RPP pozostaje żywa, jednak obecnie stopy pozostają bez zmian, co stabilizuje ceny obligacji. Rentowność „dwulatek” w piątek wyniosła 4,74 punktów bazowych, a „dziesięciolatek” – 5,22.
Zagraniczne rynki
Dobre dane z rynku pracy w USA, przekładające się na spadek prawdopodobieństwa obniżenia stóp procentowych za oceanem, spowodowały spadek cen amerykańskich obligacji (decyzja
o obniżkach stóp była już w dużej mierze uwzględniona w cenach). Rentowność papierów 10-letnich wzrosła w ujęciu tygodniowym o 4 punkty bazowe do poziomu 4,715 punktów. Z kolei zapowiedzi Prezesa EBC o nadchodzących podwyżkach stóp procentowych w strefie euro wpłynęły na spadek cen euroobligacji. Rentowność papierów dwuletnich osiągnęła poziom 3,72 proc.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
W minionym, krótszym z powodu święta tygodniu, większość indeksów w zasadzie tylko kosmetycznie zmieniła wartości. WIG20 stracił 0,72 proc. – głównie na skutek dalszej przeceny spółek surowcowych (WIG Paliwa -2,64 proc.). Rosnące zapasy miedzi na świecie powodują, że w najbliższym czasie nie powinniśmy się raczej spodziewać wzrostów w tym sektorze. MIDWIG zyskał zaledwie 0,14 proc., głównie na skutek bardzo mocnej przeceny Lentexu o 14,92 proc., który ma największy udział w tym indeksie. Najwięcej zyskały najmniejsze spółki, których indeks WIRR zyskał 2,27 proc. W nadchodzącym tygodniu obecne tendencje powinny się utrzymać – rosnąć będą małe i średnie spółki, zaś tracić spółki surowcowe. Więksi inwestorzy z pewnością będą też obserwować kurs PKO BP z racji debiutujących akcji pracowniczych o niebagatelnej wartości 4 mld PLN. Większa podaż ze strony pracowników PKO BP pociągnęłaby w dół notowania większości banków.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane