eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy 02-31.10.06

Rynek walutowy 02-31.10.06

2006-11-08 12:20

Przeczytaj także: Rynek walutowy 01-29.09.06


Dodatkowo na niekorzyść polskiej waluty może oddziaływać sytuacja na rynkach światowych, gdzie ewidentnie obserwowane jest spowolnienie gospodarcze.

Na pierwszym miejscu należy wymienić w tym wypadku Stany Zjednoczone, gdzie z miesiąca na miesiąc wyniki makroekonomiczne pokazują stały spadek w dół.

Dalej niepokoi sytuacja na rynku nieruchomości gdzie, chociaż zaobserwowano delikatne wyhamowanie spadku sprzedaży,to perspektywy na najbliższe miesiące jeszcze nie są optymistyczne.

W przypadku rynku pierwotnego odnotowano nawet nieznaczny wzrost sprzedaży z 1,05 mln do 1,075, jednak równocześnie odnotowano największy od ponad 30 lat roczny spadek cen, który wyniósł -7,9%, co sugeruje, że storna podażowa wyraźnie się ożywiła.

Na rynku wtórnym z kolei spadek cen nie był już tak wielki (około 2%) jednak w tym wypadku wartość sprzedaży spadła z 6,33 mln do 6,18 mln, znacznie poniżej oczekiwanych 6,18 mln.

Wyraźnie więc widać ożywienie czynnika podażowego. Pamiętać należy, że w Stanach Zjednoczonych średnio, co 4 mieszkanie kupione jest pod kontem inwestycji, dlatego inwestorzy w momencie zagrożenia mogą próbować uciekać z rynku dodatkowo zbijając cenę.

Wielu analityków uważa jednak, że najgorsze mamy już za sobą. Alan Greenspan, były szef Rezerwy Federalnej, już jako niezależny obserwator, stwierdził, że kolejne miesiące powinny przynieść powrót do wysokiego tempa wzrostu gospodarczego.

Powszechnie panuje również opinia inwestorów, że gorsza sytuacja na rynku nieruchomości nie powinna przełożyć się na pozostałe sektory gospodarki, które wciąż utrzymują całkiem przyzwoitą dynamikę wzrostu.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na rynek konsumpcyjny, który wspierany jest spadkiem cen na rynku surowców w tym głównie paliw. 30% spadek cen benzyny na stacjach z pewnością zasili portfele amerykańskiego społeczeństwa, które to z kolei będzie w stanie wydać więcej na różnego rodzaju produkty, pomagając tym samym przedsiębiorstwom.

Do takich wniosków przynajmniej skłania analiza indeksów badających nastroje wśród konsumentów. Zarówno wskaźnik publikowany przez Uniwersytet w Michigan jak i przez Conference Board odnotowały wzrost odpowiednio do 93,6 z 85 miesiąc wcześniej oraz do 105,3 ze 104.

Oczywiście wskaźniki te nie zawsze przekładają się na rzeczywistość w późniejszych miesiącach. Przyglądając się obecnej konsumpcji widać, ze Amerykanie w obecnym momencie wciąż wykazują ostrożność w wydawaniu swoich ciężko zarobionych wypłat. Sprzedaż detaliczna nawet odnotowała nieznaczny spadek o 0,4% w skali miesięcznej, podczas gdy rynek spodziewał się wzrostu o 0,2%. Również wydatki konsumpcyjne negatywnie zaskoczyły inwestorów rosnąc tylko o 0,1%, tuż poniżej spodziewanego wzrostu o 0,2%.

Pomoc dla amerykańskiej gospodarki może przyjść również od strony stóp procentowych. Co raz powszechniej zaczyna się spekulować, że Rezerwa Federalna zdecyduje się w obniżkę stóp procentowych już na początku 2007 roku.

Ostatnie dane inflacyjne wydają się potwierdzać te przypuszczania. Podstawowy wskaźnik cen, czyli inflacja cen konsumentów CPI spadła w sierpniu o 0,5%, podczas gdy spodziewano się spadku o 0,3%. W skali rocznej odnotowano wzrost o 2,1% wobec oczekiwanych 2,2%.

Po wykluczeniu cen energii, które były głównym sprawcom spadku cen uzyskaliśmy odpowiednio wzrost o 0,2% m/m oraz 2,9% r/r, zgodnie z oczekiwaniami.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 03-28.02.14 Rynek walutowy 03-28.02.14

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Środa na minusie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: