eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy 02-31.10.06

Rynek walutowy 02-31.10.06

2006-11-08 12:20

Przeczytaj także: Rynek walutowy 01-29.09.06


Takiego przynajmniej zdanie jest Europejski Bank Centralny, który przez ostatnie kilka miesięcy dokonał podwyżek do poziomu 3,25%. W październiku, co prawda zdecydował się pozostawić stopy na niezmienionym poziomie, jednak zasygnalizował, że kolejna podwyżka nastąpi już podczas kolejnego grudniowego posiedzenia. Rynek dodatkowo spekuluje, że w 2007 EBC może dokonać jeszcze jednej lub dwóch podwyżek do poziomu 3,75% lub nawet 4%.

Podwyżki stóp procentowych były do tej pory jednym z głównych czynników wpływających na siłę europejskiej waluty. Warto, więc zastanowić się czy oczekiwania rynkowe nie są odrobinę przeszacowane i czy rzeczywiście ryzyko wzrostu cen jest aż tak wysokie.

Podstawowy wskaźnik inflacji – CPI, w ostatnich miesiącach wyraźnie spadł. W sierpniu jego wartość wyniosła 1,7%, podczas gdy wstępne dane za październik wskazują na wzrost o 1,6%. Wartości te są nieznacznie poniżej docelowego poziomu EBC, czyli 2% i jeżeli kolejne miesiące nie przyniosą wzrostu inflacji, podwyżki mogą okazać się niepotrzebne.

Oczywiści wskaźnik CPI, nie jest jedynym wyznacznikiem inflacji. Ceny towarów produkcyjnych ukształtowały się w październiku na poziomie 4,6%, podczas gdy jeszcze w sierpniu wynosiły 5,7%. Patrząc na ten wskaźnik można rzeczywiście mieć obawy, o wzrost cen. W końcu koszty wytworzenia produktu finalnego muszą w jakimś stopniu przełożyć się również na ostatecznego odbiorcę.

Można mieć jednak nadzieję, że również inflacja PPI w kolejnych miesiącach ulegnie spadkowi w czym pomóc powinien spadek cen surowców, gdzie tylko ceny samej ropy naftowej uległy przecenie rzędu 30%.

Tak wysokie oczekiwania rynkowe wynikają z faktu, że EBC spodziewa się dalszego szybkiego wzrostu gospodarczego oraz ryzyka ponownego wzrostu cen paliw.

Jeżeli więc kolejne miesiące nie potwierdzą tych obaw, EBC będzie mogło ogłosić, że walka z inflacją została wygrana, a dalsze podwyżki nie są potrzebne. Zwolennicy europejskiej waluty mogą, więc stracić istotny czynnik, który motywował ich do jej zakupu.

Cóż, więc czeka nas podczas kolejnych dni, miesięcy na rynku walutowym. Wiele zależeć będzie od sytuacji w Stanach Zjednoczonych, których koniunktura może wyznaczyć kierunek również gospodarkom rozwijającym się. Dalsze pogorszenie sytuacji makroekonomicznej w największej światowej gospodarce, może niekorzystnie przełożyć się również na gospodarkę, tych krajów, silnie ograniczając ich eksport, co ostatecznie może doprowadzić do osłabienia się lokalnych waluty takich jak złotówka.

Oczywiście sytuacja w Stanach może również ulec poprawie. Jeżeli słowa, czołowych przedstawicieli FEDu się sprawdzą gospodarka powróci na tor szybkiego wzrostu, rynki rozwijające się, mogą na nowo stać się atrakcyjnym miejscem inwestycji. Warto jednak zauważyć, że znaczna większość inwestorów oraz ekonomistów właśnie taki scenariusz obstawia, co sprawia, że odpowiednie ruchy zostały już w tym kierunku poczynione (spadek EURPLN z 3,99 do 3,82), a dalszy ruch w dół jest już mocno ograniczony.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 03-28.02.14 Rynek walutowy 03-28.02.14

poprzednia  

1 ... 5 6

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Środa na minusie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: