eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy 6-10.11.06

Rynek walutowy 6-10.11.06

2006-11-10 18:48

Początek tygodnia na rynkach finansowych rozpoczynaliśmy w dobrych nastrojach, które spowodowane były wyjątkowo pozytywnymi danymi z amerykańskiego rynku pracy, gdzie poziom bezrobocia spadł do rekordowo niskich poziomów 4,4%, co istotnie oddaliło wizję spowolnienia największej światowej gospodarki. Na wartości zyskał amerykański dolar, gdzie kurs EURUSD momentami schodził poniżej 1,27.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 30.10 - 03.11.06

Sytuacja taka pomogła również walutom regionów rozwijających się. Globalny apetyt inwestorów na ryzyko istotnie wzrósł. Kurs EURPLN w poniedziałek spadł w okolice 3,82 wobec 3,86 w piątek i przez cały poniedziałek kontynuował umocnienie momentami osiągając poziomy nawet poniżej 3,82. Podobnie zachowywały się pozostałe waluty regionu, gdzie na wartości zyskał również węgierski forint (EURHUF spadł z 262 do 259) oraz czeska korona ( EURCZK z 28,30 do 27,90).

Sytuacja kształtowała się odwrotnie natomiast na szerokim rynku, gdzie po początkowym umocnieniu dolara, amerykańska waluta stopniowa zaczęła tracić na wartości. Kurs EURUSD stopniowo wspinał się, aby w piątek ostatecznie znacznie przekroczyć poziom 1,28.

Na niekorzyść amerykańskiej waluty oddziaływała niepewność w związku z wyborami do Kongresu, które ostatecznie wygrała partia Demokratów. Zwycięstwo w Izbie Reprezentantów było, co prawda powszechnie oczekiwane, jednak nikt nie spodziewał się, że partia ta odniesie sukces również w Senacie.

Zwycięstwo Demokratów, chociaż przyniesie istotne zmiany, trudno jednak nazwać poważniejszym powodem do zmartwień, a w dłuższym terminie może nawet oznaczać korzystne zmiany w polityce finansowej państwa. Ostatnia zakończona 12 lat temu kadencja tej partii doprowadziła do jednego z najdłuższych w historii Stanów okresu wzrostu gospodarczego, podczas którego państwowa kasa charakteryzowała się znaczącymi nadwyżkami dochodów nad wydatkami.

Obecnie Stany posiadają największy w historii deficyt tak w bilansie handlowym jak i w budżecie państwa, tak wiec zmiana władzy może przynieść istotną poprawę tej sytuacji.

Na niekorzyść amerykańskiej waluty oddziaływały również wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych Chin oraz Stanów Zjednoczonych, na temat dywersyfikacji rezerw walutowych w niektórych krajach.

Najpierw wypowiedziała się szefowa FED w stanie Nowego Jorku, która temat ten poruszyła w globalnej skali, sugerując, że dolar może nie być już tak popularny jako zabezpieczenie polityki monetarnej niektórych krajów. Kurs EURUSD wzrósł po jej wypowiedzi z 1,27 w okolice 1,2750.

Zdecydowanie bardziej dotkliwa dla amerykańskiej waluty była jednak wypowiedź szefa Chińskiego Banku Centralnego, Zhoua, który zapowiedział, że Chiński Bank Ludowy ma już jasno sprecyzowany plan dywersyfikacji swoich rezerw, wśród których ma się znaleźć większy koszyk walut w tym również waluty regionów rozwijających się. EURUSD przekroczył poziom 1,28, próbując nawet atakować okolice 1,29.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że informacja ta nie była właściwie niczym nowym, a o tym, że Chiński Bank Ludowy planuje ograniczyć swoją zależność od amerykańskiej waluty wiadomo już od dawna. Dodatkowo proces ten na pewno nie będzie trwał tydzień, lecz rozłożony zostanie na kilka lat.

Widać więc wyraźnie, że rynek poszukiwał powodu do tego aby pozbyć się amerykańskiej waluty i nawet najmniejszy pretekst był w stanie spowodować ten ruch.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

 

1 2 3

następna

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: