Cudowne odratowanie rynku akcji
2006-11-14 09:30
Przeczytaj także: Taniejąca miedź pogrążyła WIG20
Jednak przed godziną 15.00 wypowiedziała się profesor Urszula Grzelońska, kandydatka na fotel szefa NBP, która stwierdziła, że ma „coraz większe wątpliwości”, czy sensowne jest, żeby Polska przystąpiła do strefy euro. To złotego osłabiło, ale bardzo szybko wszystko wróciło do normy i dzień zakończył się niewielkim osłabieniem do dolara i brakiem zmian do euro.Teoretycznie dzisiejsza publikacja bilansu płatniczego może wpłynąć na zachowanie złotego, ale ja zakładam, że jeśli nawet pojawi się reakcja to będzie ona niewielka, bo publikacja bilansu rzadko wpływa na dłużej na notowania naszej waluty. Będzie ona nadal bardzo silna, ale pójdzie za kursem EUR/USD po publikacji danych z USA.
WIG20 rozpoczął sesję od wzrostu idąc za giełdami europejskimi, ale prawie natychmiast indeksy zaczęły się osuwać. Szczególnie mocno szkodził spadający kurs akcji KGHM. To była nadal konsekwencja piątkowej przeceny na rynku miedzi, która zresztą nadal zachowywała się słabo. W drugiej połowie dnia spadająca cena ropy pociągnęła w dół spółki sektora paliowego, a to poprowadziło na południe resztę rynku. WIG20 szybko ruszył na południe i spadając już nawet 1,3 proc, potwierdzał, że zeszłotygodniowe wybicie z trendu bocznego było jedynie pułapką.
Jednak w ostatnich dwudziestu minutach zdarzył się prawie cud. Odbijające ceny surowców (miedź nawet wyszła nad kreskę) i dobre otwarcie w USA pozwoliły na podciągnięcie kursów kilka spółek (przede wszystkim TPSA i PKO BP), a to wystarczyło, żeby WIG20 zakończył sesję bez zmian w porównaniu do piątku. Było to trochę sztuczne, ale liczy się wynik, a on jest taki, że powrót WIG20 pod 3.220 pkt. jest na razie nieznaczny i nadal nic nie jest pewne. Może się wręcz okazać, że ceny surowców odbiją (szczególnie, że ropa jest już blisko twardego wsparcia), a to pomoże naszemu WIG20.
Dzisiaj ostatnie spółki giełdowe publikują raporty kwartalne i to może wpłynąć na zachowanie WGPW, ale ponieważ to są już ostatki to wpływ będzie niewielki. Najważniejsze będzie zachowanie rynków amerykańskich po publikacji danych o inflacji i sprzedaży detalicznej i to właśnie zadecyduje o zamknięciu naszej sesji.
Dane makroekonomiczne zadecydują o losie sesji
Tydzień rynki europejskie rozpoczęły wzrostem indeksów. Najwyraźniej pomogło dobre, piątkowe zachowanie rynków amerykańskich. Szkodziły spadki cena akcji w sektorze surowcowym, a pomagał wzrost kursu Deutsche Telekom, w którym miał się zmienić szef oraz pogłoski o nadchodzących fuzjach i przejęciach.
W USA, podobnie jak w Eurolandzie, większość rynków niespecjalnie przejmowała się tym, że już od wtorku będą publikowane bardzo ważne dane makroekonomiczne. Piszę o większości rynków, a nie o wszystkich, bo na przykład kurs EUR/USD od rana spadał, bo gracze bali się poważnego oporu technicznego (1,295 USD) i woleli realizować zyski przed wtorkową publikacją danych o inflacji. Poza tym pomagała dolarowi rosnąca rentowność obligacji. Spadki cen obligacji (wzrost rentowności) wywołała wypowiedź Richarda Fishera, szefa Fed z Dallas, który powiedział, że gospodarka rozwija się bardzo szybko, a w Texasie widać objawy braku wykwalifikowanej siły roboczej.
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion