eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeOsłabienie dolara możliwe po danych z Europy i USA

Osłabienie dolara możliwe po danych z Europy i USA

2006-11-14 11:03

Osłabienie dolara możliwe po danych z Europy i USA

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Tak zapełnionego wydarzeniami i publikacjami danych makroekonomicznych dnia dawno nie było. Rano najważniejszymi danymi będzie indeks ZEW i PKB ze strefy euro. Dobre dane mają spory potencjał umocnić EUR ponieważ rynek - zgodnie z tym co mówi ECB - obecnie oczekuje utrzymywania się presji inflacyjnej ze strony wysokiego tempa wzrostu podaży pieniądza.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Jeśli dane te potwierdzą, że procesy realne także mogą przyczynić się do wzrostu inflacji zdecydowanie wzrosną oczekiwania na podwyżki stóp w Europie. Optymistyczne komentarze z ECB dają powody do oczekiwania dobrych danych. Wczesnym popołudniem ważne dane z USA: inflacja PPI i sprzedaż detaliczna. Są to jedne z danych, które opisują najważniejsze na obecną chwilę procesy w amerykańskiej gospodarce, i które mogą pomóc ocenić, czy spadek surowców energetycznych wreszcie przełoży się na spadek kosztów wytwarzania produktów. Sprzedaż detaliczna przybliży natomiast sytuację konsumentów. Niska inflacja i słaba sprzedaż będzie oczywiście powodem do sprzedaży USD i takie są obecnie oczekiwania rynku. Wieczorem na zakończenie dnia wypowiadać się będzie Poole i Yellen m.in. na tematy polityki monetarnej co z pewnością przykuje uwagę inwestorów. Można oczekiwać, że oboje znają już (oczywiście w przybliżeniu) dane na temat CPI, które będą publikowane w czwartek. Ponieważ w tym tygodniu wypowiadać się będą także inni przedstawiciele FED inwestorzy będą mieli szansę ocenić nastawienie sporej grupy osób decyzyjnych w sprawie polityki pieniężnej i ogólny obraz jaki się wyłoni z tych wypowiedzi może w następnych tygodniach decydować o sentymencie do USD.

Najważniejsze wiadomości


  • PL: Gilowska: "Przeprowadzenie referendum w sprawie euro to jest dobry pomysł. Obywatele powinni się móc wypowiedzieć w tak ważnej kwestii".
  • PL: "Zobowiązania traktatowe są jasne. Euro ma zostać przyjęte po spełnieniu kryteriów konwergencyjnych" - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej, Johannes Laitenberger.
  • PL: Gilowska: "Deficyt jest i będzie niski w przyszłości. W tym roku może nie przekroczyć 2,0 % PKB (1,9%). W
    przyszłym roku powinniśmy się zmieścić w deficycie 3,5 %. Możemy tego nie przekroczyć".
  • PL: Na środowej aukcji MF zaoferuje 5-letnie obligacje (PS0511) o wartości 2,0 miliardów złotych. Popyt może ograniczyć fakt, że inwestorzy nie będą jeszcze znali danych o inflacji - publikowanych 2 godziny później.
  • PL: W okresie styczeń-wrzesień 2006 roku deficyt handlowy wyniósł 7,91 miliarda euro wobec 7,00 miliarda euro rok wcześniej, poinformował GUS.
  • E12: Gonzalez-Paramo, ECB: "Stopy procentowe w strefie euro pozostają akomodacyjne, dane na temat podaży pieniądza nadal wskazują na ryzyko wzrostu inflacji".
  • PL: Grzelońska: "Ja nie mam jasno wyrobionego poglądu w sprawie przyjęcia przez Polskę euro. Zaczynam mieć coraz większe wątpliwości związane z sensem przystąpienia Polski do strefy euro".
  • PL: Według danych podanych przez PKW PiS wygrał w radach do gmin i powiatów, PO prowadzi w sejmikach wojewódzkich i dużych miastach. Złoty nie zareagował na wyniki wyborów.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2 3

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt
Spokojny początek sesji

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: