Szczyt G20 minął bez echa na rynku walutowym
2006-11-20 11:06
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
W związku z tym można przewidywać, że dolar pozostawać będzie relatywnie silny, jednak moment wybicia z obecnych zakresów będzie najprawdopodobniej także momentem likwidacji krótkich pozycji w JPY. Jeśli chodzi o sprawy bieżące to warto pamiętać, że zbliża się Święto Dziękczynienia oraz rozpoczęcie sezonu zakupów przedświątecznych. Uwaga inwestorów powinna w następnych tygodniach skupić się na sprzedaży detalicznej, ponieważ początek okresu wzmożonych zakupów jest dobrym wskaźnikiem sytuacji konsumentów i dobrym barometrem przyszłej koniunktury w tym sektorze. Inwestorzy na rynku walutowym powinni być tym zainteresowani (w tym danymi o sentymencie konsumentów) ponieważ konsumpcja prywatna w USA to ponad 2/3 PKB. Zachowanie rynku giełdowego w tym tygodniu będzie związane z faktem skróconych godzin handlu i inwestorzy prawdopodobnie będą wykazywać zmniejszoną aktywność oraz większą awersję do ryzyka. Nastroje są dobre, jednak chęć realizacji zysków może wziąć górę. W związku z tym oczekujemy, że EURUSD pozostawać będzie w ostatnich zakresach i ewentualne osłabienia powinny szybko natrafić na opory.Najważniejsze wiadomości
- PL: Inflacja w październiku wyniosła 1,2 procent licząc rok do roku i 0,1 procent w porównaniu do poprzedniego miesiąca, podał GUS.
-
PL: Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku 2006 roku o 4,7 procent rok do roku.
W ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosło o 1,8 procent. - PL: Owsiak, RPP: ""Nie sądzę, aby w najbliższych kwartałach wystąpiła potrzeba zacieśniania polityki pieniężnej".
- PL: Owsiak, RPP: "Inflacja jest wciąż niska [...] RPP, niezależnie czy są to 'gołębie' czy 'jastrzębie', zależy na niskiej, stabilnej inflacji".
- PL: Owsiak, RPP: "[...] restrykcyjna polityka monetarna nie może też hamować rozwoju kraju, zwłaszcza wtedy gdy nie widać realnych zagrożeń inflacyjnych".
-
US: Produkcja przemysłowa w USA wzrosła w październiku o 0,2 procent miesiąc do miesiąca wobec spadku o 0,6
procent miesiąc wcześniej. Oczekiwano wzrostu o 0,3 procent.
-
US: Ceny konsumentów spadły w październiku o 0,5 proc. m/m wobec prognozowanego przez analityków spadku o 0,3
proc. (inflacja bazowa wyniosła 0,1 proc. m/m). - US: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu w USA do 308.000 z 310.000 po korekcie tydzień wcześniej.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.