eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweStrategia opcyjna bull put spread

Strategia opcyjna bull put spread

2006-11-27 12:11

Strategia opcyjna bull put spread

© fot. mat. prasowe

Postanowiłem dokończyć tematykę strategii wertykalnych, po bull call spreadzie i bear put spreadzie czas na bull put spread i bear call spread. Nazewnictwo może zniechęcać potencjalnego czytelnika, który mógłby odnieść wrażenie, że niczego nowego się z tego artykułu nie dowie - otóż nic bardziej mylnego! Między tymi 4 spreadami występują różnice konstrukcyjne oraz inne są ich profile salda początkowego i wypłaty.

Przeczytaj także: Strategia bear call spread

Zajmijmy się bull put spreadem – pierwszy człon nazwy oznacza „bycze” nastawienie strategii/inwestora/ - zysk pojawia się wraz ze wzrostem aktywa bazowego. Drugi człon wskazuje, z jakich opcji składa się spread – są to opcje sprzedaży.

Strategia polega na jednoczesnej sprzedaży opcji put z wyższą ceną wykonania i kupna opcji sprzedaży z niższą ceną wykonania. Zagadka skierowana do czytelnika – która z tych opcji jest droższa?

Opcja sprzedaży zyskuje na wartości wraz z podnoszeniem ceny wykonania – zwiększamy szansę na sprzedaż aktywa bazowego po cenie wyższej niż rynkowa. Dlatego też bull put spread jest strategią, która generuje wpływ środków w momencie jej implementacji – jest to również maksymalny możliwy do osiągnięcia zysk ze strategii. Przeanalizujmy wpływ poziomu kursu aktywa bazowego w dniu rozliczenia na zysk/stratę na transakcji. Jeżeli kurs będzie powyżej cen wykonania obu opcji, to obie wygasną bezwartościowe i inwestor zatrzyma całą premię. Punktem wyzerowania się wypłaty jest różnica między wyższą ceną wykonania, a zainkasowanym saldem obu premii. Wraz ze spadkiem kursu opcja, którą sprzedaliśmy zyskuje na wartości – możemy być zmuszeni do zaakceptowania niekorzystnej dla nas transakcji. Proces ten powstrzymuje kupiona opcja sprzedaży – jeżeli kurs spadnie poniżej jej ceny wykonania, to w dniu rozliczenia musimy kupić aktywo od nabywcy wystawionej przez nas opcji po wysokim kursie, ale sami mamy prawo do jego sprzedaży po niższym kursie, co ogranicza naszą stratę. Maksymalną stratą na strategii jest różnica między cenami wykonania opcji a zainkasowaną na samym początku premią. Poniżej wykres prezentujący działanie strategii w zależności od kursu akcji oraz jego składniki.

fot. mat. prasowe


Długa pozycja w opcji put na akcje spółki XYZ po kursie 65 PLN (załóżmy cenę na 1 akcję równą 4 złote)
Krótka pozycja w opcji put na akcje spółki XYZ po kursie 60 PLN (załóżmy cenę na 1 akcję równą 1,5 złotego)
Maksymalny zysk na strategii to (4 - 1,5) = 2,5 PLN na akcję
Maksymalna strata to 1,5 PLN na akcję

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: