Rynki finansowe 20-26.11.06
2006-11-27 18:48
Przeczytaj także: Rynki finansowe 13-19.11.06
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Dobre dane o produkcji przemysłowej oraz brak zaskoczenia w wypadku odczytu inflacji produkcji sprzedanej (odnotowano poziom 3,4 proc. wobec 3,6 proc. we wrześniu) osłabiły ceny obligacji. Impulsem dla spadku cen były zniżki na rynku europej-skim. Nie były to ruchy znaczące (choć rentowności przebiły opory w postaci trendu spadkowego trwającego od września), ponieważ inwestorzy czekają na przyszłotygodniową decyzję RPP dotyczącą stóp procentowych. Rentowność obligacji 10-letnich wzrosła do poziomu 5,21 proc. z 5,18 proc. w ubiegłym tygodniu.
Zagraniczne rynki
Ponownie rynek za Oceanem wycenia możliwe obniżki stóp procentowych na podstawie słabszych danych makro. Przekonanie to sprawiło, że kolejny raz rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA spadła, tym razem do 4,55 proc. czyli najniższego poziomu od 9 miesięcy. Z przeciwnymi oczekiwaniami mamy do czynienia na rynku europejskich papierów skarbowych, gdzie rynek spodziewa się kolejnej podwyżki stóp procentowych już w grudniu, a dane makro nie zachęcają do kupna obligacji. Spodziewany spadek cen obligacji był jednak hamowany w ostatnim tygodniu przez mocne euro, które sprawiło, że część inwestorów, obawiając się o zyski firm eksportowych ze strefy euro, kupowało tamtejsze papiery skarbowe.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Kolejny tydzień nie przyniósł zmian na warszawskim parkiecie. Indeks WIG20 zyskał 2,22 proc., powracając pod granicę 3200 pkt. Wzrost ten nieco oddalił nas od dolnego ograniczenia konsolidacji i przybliżył do wybicia w górę. Wciąż jednak brak jest oznak wzrostu cen surowców (co prawda w minionym tygodniu miedź zyskała 5 proc., ale perspektywy na najbliższy tydzień raczej nie są korzystne przy spadającym popycie ze strony Chin i Stanów Zjednoczonych), a bez udziału KGHM i PKN Orlen ciężko będzie pobić majowe rekordy cenowe indeksowi blue chipów. Co jednak nie udaje się największym spółkom, przypada w udziale małym i średnim, które każdego tygodnia biją cenowe rekordy. Roczna stopa zwrotu z MIDWIGU przekroczyła już 88 proc., a siła relatywna tego indeksu względem WIG20 jest na rekordowym poziomie. Zwiększa to tym samym ryzyko mocnej korekty wśród mniejszych spółek, która może nastąpić w każdym momencie. Biorąc jednak pod uwagę wciąż silny strumień kapitału płynącego do rodzimych TFI – szczególnie inwestujących w małe i średnie spółki – końcówka roku powinna przynieść tradycyjny „rajd świętego mikołaja”. Pytanie czy pociągnie ze sobą również WIG20 pozostaje otwarte.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane