eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe10 wskazówek Mastercard, jak zadbać o bezpieczne wakacje

10 wskazówek Mastercard, jak zadbać o bezpieczne wakacje

2024-07-14 00:15

10 wskazówek Mastercard, jak zadbać o bezpieczne wakacje

Nie udostępniaj zbyt wielu informacji w mediach społecznościowych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wakacje w pełni, rozpoczął się sezon podróży i wyjazdów. Mastercard przygotował 10 wskazówek, jak bezpiecznie planować podróż i jak dbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy podczas wyjazdu.

Przeczytaj także: Wakacje z kartą czy z gotówką?

Gdy rezerwujesz podróż:

1. Korzystaj tylko z zaufanych stron internetowych


Bilety lotnicze czy noclegi w hotelu rezerwuj tylko na sprawdzonych stronach internetowych. Zanim zdecydujesz się skorzystać z danej oferty, przeczytaj jej recenzje i sprawdź bezpieczeństwo witryny. Zweryfikuj, czy platforma, na której dokonujesz rezerwacji, ma numer telefonu lub fizyczny adres pocztowy.

2. Korzystaj z własnego urządzenia i bezpiecznych sieci Wi-Fi

  • Kupuj online poprzez własne urządzenia. Nie korzystaj w tym celu np. z publicznych komputerów dostępnych w hotelach.
  • Pamiętaj o aktualizacjach systemów operacyjnych - zawierają one ważne ulepszenia funkcji bezpieczeństwa, które chronią przed lukami w zabezpieczeniach.
  • Nie rób zakupów ani nie loguj się do swoich kont bankowych, gdy Twoje urządzenie jest podłączone do publicznej sieci Wi-Fi, w miejscach publicznych, takich jak np. kawiarnie czy lotniska.

3. Poznaj swoje prawa


Sprawdź u wydawcy swojej karty płatniczej, jakie świadczenia podróżne i ubezpieczenie przysługują Ci w związku z rezerwacją i podczas pobytu za granicą. Poznaj funkcję chargeback – usługa ta może pomóc w przypadku nieautoryzowanych lub nieuczciwych transakcji na koncie.

fot. mat. prasowe

Korzystaj z własnego urządzenia i bezpiecznych sieci Wi-Fi

Nie rób zakupów ani nie loguj się do swoich kont bankowych, gdy Twoje urządzenie jest podłączone do publicznej sieci Wi-Fi, w miejscach publicznych, takich jak np. kawiarnie czy lotniska.


Przed wyjazdem:

4.Chroń swój sprzęt – telefon, tablet czy laptop

  • Korzystaj z uwierzytelniania wieloskładnikowego. Chroń swoje konta internetowe, telefon i portfele cyfrowe, używając unikalnych kodów dostępu (które nie są adresem, datą urodzenia lub numerem telefonu) i danych biometrycznych (takich jak twarz lub odcisk palca). Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet w wypadku, gdy jeden czynnik - taki jak nazwa użytkownika czy hasło - zostanie naruszony, oszuści nie będą w stanie spełnić drugiego wymogu uwierzytelnienia, co ostatecznie uniemożliwi im uzyskanie dostępu do Twoich kont.
  • Do ładowania telefonu, tabletu czy laptopa zawsze używaj wtyczki. Kable USB mają możliwość przesyłania danych, co może zdarzyć się po podłączeniu kabla do publicznego wejścia USB. Korzystanie z tradycyjnej wtyczki eliminuje ryzyko transferu danych i pozwala ładować urządzenie w bezpieczny sposób.

5. Twórz kopie zapasowe plików w chmurze lub miej ze sobą wydruki


Aby zapobiec utracie ważnych danych takich jak np. dokumenty związane z rezerwacją pobytu w hotelu, zadbaj o to, aby mieć kopie zapasową danych przechowywaną w chmurze: w przypadku utraty urządzenia nadal będziesz mieć do nich dostęp. Dodatkowym środkiem ostrożności może być również noszenie przy sobie papierowych kopii dokumentów podróży.

6. Pamiętaj PIN do swojej karty i sprawdzaj limity płatności zbliżeniowych


Numer PIN przypisany do karty jest wymagany w bankomatach, a także w niektórych terminalach za granicą. Pamiętaj o tym, że w różnych krajach obowiązują różne limity kwot na transakcje zbliżeniowe – warto zapoznać się z nimi przed podróżą.

7. Skonfiguruj alerty dotyczące konta


Ustawienie powiadomień dotyczących bezpieczeństwa konta może pomóc w łatwym monitorowaniu podejrzanych transakcji.

fot. mat. prasowe

Nie udostępniaj zbyt wielu informacji w mediach społecznościowych

Unikaj publikowania swojej lokalizacji lub planu podróży w mediach społecznościowych. Dzielenie się takimi szczegółami pozwala potencjalnym złodziejom śledzić, gdzie jesteś i ułatwia im zaplanowanie przestępstwa.


Podczas podróży:

8. Zadbaj o to, aby mieć kilka opcji płatności


Na wypadek zgubienia lub kradzieży portfela, trzymaj alternatywną formę płatności w innej torbie. Dodaj swoje karty płatnicze do portfela cyfrowego, aby móc płacić za pomocą telefonu lub zegarka wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności cyfrowe.

9. Nie udostępniaj zbyt wielu informacji w mediach społecznościowych


Unikaj publikowania swojej lokalizacji lub planu podróży w mediach społecznościowych. Dzielenie się takimi szczegółami pozwala potencjalnym złodziejom śledzić, gdzie jesteś i ułatwia im zaplanowanie przestępstwa.

10. Szybko zgłoś utratę karty


Jeśli zgubisz swoją kartę płatniczą lub zostanie ona skradziona podczas podróży, natychmiast zgłoś to swojemu bankowi. W przypadku, gdy karta była wcześniej dodana do portfela cyfrowego i nadal masz dostęp do swojego urządzenia, wydawca karty będzie mógł zaktualizować cyfrowy portfel o informacje o nowej karcie, tak aby można było nadal płacić mobilnie w oczekiwaniu na nową plastikową kartę.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: