eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKoniec miesiąca pomaga giełdowym indeksom

Koniec miesiąca pomaga giełdowym indeksom

2006-11-30 11:54

Przeczytaj także: Rynek akcji czeka na szansę do wzrostu


Kolejne rekordy giełdowych indeksów

W środę złoty pokazał nieco inne oblicze. Od wielu lat generalną zasadą było wzmacnianie się naszej waluty do dolara i euro wtedy, kiedy rósł kurs EUR/USD. Od kilku dni jednak taki drożejące euro wywoływało wzrost kursu EUR/PLN i wzmocnienie złotego do dolara. W środę, kiedy kurs EUR/USD zaczął spadać, złoty umocnił się do euro i prawie nie zmienił do dolara. Wynikałoby z tego, że teraz nasza waluta korzysta z każdej okazji, żeby wzmocnić się do aktualnie słabszej waluty. Taka autonomia jest też oznaką siły. Rada Polityki Pieniężnej obradował znowu dosyć długo, ale nie zmieniła stóp procentowych. Rynek nie spodziewał się zmiany, więc reakcji kursów walut nie dało się zaobserwować.

GUS opublikuje dzisiaj wstępne dane o PKB w trzecim kwartale. Prognoza mówi, że wzrośnie o 5,5 procenta i jest to bardzo prawdopodobne. Rynkom nie zrobi jednak żadnej różnicy, jeśli dane nie będą dokładnie takie jak to zapowiadają prognozy. Odchyłka o jedną, czy dwie dziesiąte punktu procentowego nie będzie miała żadnego znaczenia. Rynek walutowy będzie nadal w opisany wyżej sposób reagował na zmiany kursu EUR/USA, którego kierunek zależeć będzie od tego, co pojawi się w danych makro z USA.

Rynek akcji rozpoczął w środę dzień od wzrostu idąc za rosnącymi indeksami w Eurolandzie. Sektorowi paliwowemu pomagał wzrost ceny ropy, ale rósł również KGHM, mimo że cena miedzi nadal spadała. Widać było, że trwa po prostu window dressing. Od południa WIG20 zaczął się powoli osuwać, ale dane o amerykańskim PKB skończyły ten marazm i doprowadziły do wybicia, a fixing dodał jeszcze ponad 0,5 punktu procentowego, co pozwoliło indeksowi WIG20 wzrosnąć ponad dwa procent i znowu przełamać, górne ograniczenie półrocznego trendu bocznego. Rekordy wszech czasów pobił znowu MidWig i WIG, który przełamał psychologiczną barierę 50.000 punktów.

Coraz mniej prawdopodobne, wręcz prawie niemożliwe, jest utworzenie przez WIG20 formacji zbliżonej do podwójnego szczytu, która często zapowiada spadki. Po środowej sesji w USA (mimo że duże wzrosty indeksów były kompletnie nieracjonalne) i po wzroście cen surowców (szczególnie ropy) nasz rynek musi rozpocząć sesję sporym wzrostem. Co prawda godziną prawdy będzie znowu 14.30, kiedy to w USA znowu zostaną opublikowane dane makro, ale do tego czasu indeksy mogą już całkiem mocno wzrosnąć. WIG20 powinien zaatakować kluczowy poziom 3.288 pkt., ale to czy go pokona będzie już zależało właśnie od danych z USA.


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Indeksy zatrzymane

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: