eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweI połowa 2024 roku pod znakiem spadku liczby kredytów inwestycyjnych

I połowa 2024 roku pod znakiem spadku liczby kredytów inwestycyjnych

2024-08-01 11:17

I połowa 2024 roku pod znakiem spadku liczby kredytów inwestycyjnych

O 1/4 spadła liczba kredytów inwestycyjnych © jcomp na Freepik

Biuro Informacji Kredytowej podsumowało I półrocze 2024 r. na rynku kredytów dla mikrofirm. W tym okresie banki przyznały tylko o 0,5% więcej kredytów dla firm, o wartości o 3,8% wyższej r/r. Mocno - aż o 25,3% - spadła liczba udzielonych kredytów inwestycyjnych. Kredytami wspierała się chętnie tylko branża usługowa.

Przeczytaj także: O 30% mniej kredytów inwestycyjnych w IV 2024, ale ich wartość wyższa o 35,1% r/r

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakie kredyty dla firm odnotowały wzrosty w I połowie roku?
  • Firmy z jakich branż zadłużały się najchętniej?
  • Jakim zainteresowaniem firm cieszyły sie kredyty inwestycyjne?


W pierwszym półroczu 2024 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, banki udzieliły tylko 0,5% więcej kredytów dla mikroprzedsiębiorców na kwotę o 3,8% wyższą. Dodatnią dynamiką sprzedaży w tym okresie zarówno pod względem liczby (1,9%), jak i wartości (3,1%) charakteryzowały się jedynie kredyty obrotowe. O ponad 10% spadło zainteresowanie kredytami w rachunku bieżącym, a ich wartość zmalała o prawie 8%. O ponad jedną czwartą niższa (25,3%) była liczba udzielonych kredytów inwestycyjnych,ale ich wartość wzrosła o ponad 15%.

fot. jcomp na Freepik

O 1/4 spadła liczba kredytów inwestycyjnych

O ponad jedną czwartą niższa (25,3%) liczba udzielonych kredytów inwestycyjnych, kontrastuje ze znaczącym, ponad 15% wzrostem ich wartości.


Analizując krótkoterminowe trendy, w czerwcu tego roku w porównaniu do czerwca 2023 r., banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 25,3% mniej kredytów inwestycyjnych, choć w ujęciu wartościowym dynamika była dodatnia i wyniosła 49,3%. To samo zjawisko wystąpiło w całym pierwszym półroczu, co pozwala wnioskować, że mikroprzedsiębiorcy nadal nie są zainteresowani inwestycjami i finansowaniem ich kredytem bankowym. Natomiast ci przedsiębiorcy, którzy korzystają z kredytów bankowych, zaciągają je na coraz wyższe kwoty – mówi dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

- Przedsiębiorcy nadal wspierają swój biznes kredytami obrotowymi, choć, jak pokazują statystyki z ostatniego półrocza, są to decyzje wyważone w czasie. Natomiast 10 proc. spadek zainteresowania kredytami w rachunku bieżącym spowodowany był przede wszystkim odwróceniem trendu odnośnie zapasów. Jeszcze w zeszłym roku, z uwagi na wysoką inflację, a także ryzyko braku dostępności surowców i produktów, część mikroprzedsiębiorców budowała bufor bezpieczeństwa poprzez inwestowanie w zapasy, które w skali całej gospodarki rosły. W ostatnim okresie zapasy spadają, co w konsekwencji powoduje niższe zainteresowanie ich finasowania za pomocą kredytu bankowego – tłumaczy Rogowski.

Po pierwszym półroczu 2024 r.: tylko branża usługowa chętnie wspierała się kredytem


W pierwszym półroczu bieżącego roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku, wzrost liczby udzielonych kredytów odnotowano jedynie w branży usługowej (+3,1%), a wartość tych kredytów wzrosła o 10,6%.

W pozostałych branżach zainteresowanie kredytami spadło, pod względem liczbowym - najbardziej w handlu (-2,8%), a wartościowym (-4,1%) w budownictwie.
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy bieżącego roku mikroprzedsiębiorcy z branży usługowej wyróżnili się na tle mikroprzedsiębiorców z innych branż pod kątem wzrostu liczby i znaczącej wartości zaciągniętych kredytów. Można przypuszczać, że przyczyną tego ożywienia mogły być korzystne warunki gospodarcze oraz rosnące zapotrzebowanie w gospodarce na usługi. Warto także dodać, że w samym czerwcu br. banki udzieliły 735 mln zł mikroprzedsiębiorcom prowadzącym działalność usługową, co stanowi 36,5% łącznej wartości kredytów dla tzw. małego biznesu – dodaje główny analityk Grupy BIK.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: