Fundusze inwestycyjne: jakie i dla kogo
2006-12-01 13:53
Przeczytaj także: Zagranicze fundusze mieszane na polskim rynku
Druga forma podziału różnicuje fundusze według sposobu inwestowania:
- fundusze rynku pieniężnego
- fundusze obligacji
- fundusze mieszane
- fundusze akcyjne
Fundusze rynku pieniężnego są najbezpieczniejszą formą lokowania środków w krótkoterminowe instrumenty dłużne np. bony skarbowe czy też depozyty bankowe. Najkorzystniejsze wyniki osiągają one podczas niestabilnej sytuacji gospodarczej. Podobne do nich są fundusze obligacji, które również inwestują w papiery dłużne, jednak o dłuższym terminie zapadalności. Najlepsze wyniki osiągają w razie osłabienia koniunktury gospodarczej i cyklu obniżek stóp procentowych. Zarówno fundusze rynku pieniężnego jak i obligacji niosą ze sobą znikome ryzyko poniesienia straty, lecz charakteryzują się niską stopą zwrotu.
Inną strukturę portfela mają fundusze lokujące środki zarówno w instrumenty dłużne, jak i w akcje. Mają one na celu zachowanie równowagi pomiędzy potencjałem wzrostu a bezpieczeństwem inwestycji. Zależnie od proporcji udziału akcji wyróżniamy fundusze stabilnego wzrostu – 10–20% akcji i zrównoważone – 30–70% akcji. Kierowane są one do inwestorów o ograniczonej skłonności do ryzyka.
Ostatnim i najbardziej ryzykownym rodzajem są fundusze, gdzie ponad 60% środków jest zaangażowanych w akcje. Fundusze te najbardziej zyskowne są w perspektywie 3 do 5 lat. Najatrakcyjniejsze są więc dla inwestorów, którzy planują długi horyzoncie czasowy inwestycji.
Fundusze inwestycyjne są bardzo nowoczesną i popularną formą pomnażania pieniędzy, szczególnie dla osób, które nie mają dość wiedzy czy też czasu, aby śledzić i analizować ciągłe zmiany zachodzące na rynku kapitałowym.
Przeczytaj także:
Fundusze obligacji przestaną zarabiać?
1 2
oprac. : Money Expert