eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePo publikacji indeksu ISM powiało recesją

Po publikacji indeksu ISM powiało recesją

2006-12-04 12:10

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Słabość złotego dzisiaj rano może być po części związana z informacją, że Zyta Gilowska jest niemal pewnym kandydatem na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Są to nieoficjalne informacje, jednak rynek przyjął je negatywnie. Zyta Gilowska na pewno nie jest lepszym kandydatem na prezesa NBP niż pani prof. Grzelońska, głównie ze względu na tendencję do utraty swoich przekonań po wejściu do rządu Jarosława Kaczyńskiego. Podobnego osłabienia co na złotym nie widać na innych rynkach w regionie i na rynku obligacji co sugeruje nietrwałość obecnego ruchu. Dlatego uważamy, że poziomy powyżej 3.82 mogą okazać się dobre do sprzedaży.

USD/PLN

Jako, że oczekujemy korekty na EURUSD uważamy, że USDPLN powinno być kupowane na spadkach w okolicach technicznych oporów na EURUSD. Dzisiaj nie będą publikowane istotne dane zarówno z Polski jak i z USA. Często po silnych wzrostach w poprzednich tygodniach w poniedziałki (które zapowiadają się nieciekawo) dochodzi do dość gwałtownych korekt. Z taką sytuacja teraz mamy do czynienia. Uważamy, że realne jest osiągnięcie dzisiaj poziomu 2.8760. Oporu szukalibyśmy dopiero gdy EURUSD osiągnie cel korekty, który w naszej opinii znajduje się w okolicy 1.3220.

EUR/USD

Tak jak pisaliśmy w piątek, negatywny sentyment do dolara i fakt, że rynek kontraktów terminowych na krótkoterminowe stopy procentowe wycenia już 100% prawdopodobieństwo obniżki stóp w I kw. 2007 roku stworzył warunki bardzo sprzyjające korekcie. Pojawienie się mnóstwa komentarzy zwiastujących osiągnięcie ekstremalnie wysokich poziomów na EURUSD skłoniło największych inwestorów do realizacji zysków. Pojawiły się także pierwsze komentarze polityków francuskich, którzy tradycyjnie starają się werbalnie powstrzymać wzrosty wspólnej waluty. Rozpoczęcie korekty jest zatem zrozumiałe. Dzisiaj publikowane będą dane na temat inflacji PPI ze strefy euro. Jeśli te dane nie spowodują wzrostu oczekiwań na podwyżki stóp i będą zgodne z oczekiwaniami dolar powinien kontynuować korekcyjne umocnienie uważamy, że ostatecznym celem jest 1.3220, lecz po drodze powinno znaleźć się wsparcie poniżej 1.3280.

GBP/PLN

Na rynku funta nie powinno się dzisiaj zbyt wiele wydarzyć. Brak danych i rozpoczęcie korekty na EURUSD powinno sprzyjać korekcyjnemu spadkowi na GBPUSD. EURGBP powinien być stabilny jeśli inflacja PPI nie zaskoczy rynku. Osłabienie złotego będzie działało jednak w drugą stronę i powinno spowodować wzrost GBPPLN w okolice 5.67, czyli dobrych technicznych poziomów do sprzedaży (w krótkim terminie).

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt
Kursy walut 27.11-04.12.06

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: