eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeWIG20 najwyżej w historii czyli Mikołajki 2006

WIG20 najwyżej w historii czyli Mikołajki 2006

2006-12-06 10:12

Przeczytaj także: Dziś atak na szczyt


Wiele wskazuje, że do wczorajszych zwyżek rękę przyłożyła także zagranica, gdyż indeksy mniejszych spółek ledwie drgnęły (MIDWIG wzrósł o jeden punkt do 3944,53 pkt, WIRR dodał 0,39 proc., notując 13415,9 pkt). Trzeba mieć na uwadze, że te dwa indeksy oderwały się od swoich fundamentów, czego można dowieść obliczając dla nich wskaźnik C/Z. Z nadmiarem pieniędzy na rynku trudno jednak dyskutować.

Rekord na polskich blue chips wpisuje się w doskonały klimat inwestycyjny na rynkach wschodzących. Główne indeksy Ameryki Południowej (brazylijski Bovespa, meksykański IPC, argentyński Merval) także są notowane najwyżej w historii, a praski PX dotknął bariery 1600 pkt. Oczywiście przedakcesyjne szaleństwo w Rumunii i Bułgarii trwa od dłuższego czasu. W tyle pozostaje parkiet węgierski (indeksowi BUX do majowego szczytu wciąż brakuje około 7 proc.), austriacki (ATX znajduje się 3 proc. poniżej wiosennych szczytów), a znacznie mniej stabilna giełda w Turcji faluje około 20 proc. poniżej swoich rekordów.

W cieniu osiągnięć polskiego parkietu na rynki światowe spływały dane makro, głównie z USA. Pozytywnie zaskoczył odczyt o kosztach pracy, rosnących w III kw. zaledwie o 2,3 proc. (wobec 3,8 kwartał wcześniej), a także indeks ISM w sektorze usług za listopad (58,9 pkt wobec prognoz 55,5 pkt i zanotowanych 57 pkt w październiku). Rozczarowała dynamika zamówień fabrycznych w październiku (spadek aż o 4,7 proc. wobec oczekiwań spadku o 4 proc.), a dane za wrzesień także zrewidowano w dół do 1,7 proc. z 2,1. Wydajność pracy wzrosła w 3 kw. o 0,2 proc. przy prognozie 0,5 proc. Z raportu Challenger Gray Christmas wynika dość dużo jak na listopad planowanych zwolnień z pracy, bo aż 76,8 tys.

Głównymi danymi z Europy były wczoraj indeksy PMI w sektorze usług. Rozczarował odczyt z Francji, natomiast brytyjski, niemiecki i całościowy ze strefy euro przekroczyły prognozy o 1,1-2,7 pkt. Sprzedaż detaliczna w eurolandzie za wrzesień została zweryfikowana w dół (z 1,4 do 1,1 proc. r/r), a w październiku właściwie była zgodna z prognozami.

Dziś są niemałe szanse na kontynuację wzrostów i tym samym poprawienie rekordowego dorobku ostatnich dni. Sprzyjać temu będzie dobre nastawienie do aktywów rynków wschodzących oraz umiarkowane wzrosty na giełdach amerykańskich i azjatyckich. Jednak niebezpiecznym sygnałem byłoby otwarcie z dużą luką hossy i gwałtowny skok obrotów. Wskazywałoby to na wytężoną dystrybucję papierów pośród mikołajkowych zachwytów hossą. Z danych makro poznamy m. in. o 10.30 październikową dynamikę produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii (oczekiwane 0,1 proc.), o 12 zamówienia przemysłowe w Niemczech (8,8 proc. r/r i 1,1 m/m). Rynek długu będzie bacznie obserwował przetarg obligacji dwuletnich z podażą za 3,8 mld zł).

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: