Faktoring: 9 zasad ochrony należności
2006-12-06 13:55
Przeczytaj także: Weryfikacja kontrahentów w biznesie
5. Monitoruj sytuację kontrahentów
Jeżeli odbiorca płaci za towar z odroczonym terminem płatności, warto monitorować jego sytuację finansową częściej niż na kilka dni przed oczekiwaną zapłatą. W ciągu dwóch, trzech miesięcy albo nawet pół roku bardzo wiele może się wydarzyć. Jeżeli zasoby ludzkie firmy są na tyle ograniczone, że taki monitoring nie jest możliwy, warto skorzystać z pomocy faktoringu. Bibby Factors oferuje na przykład Program Ochrony Należności, w ramach którego klient na bieżąco dowiaduje się o wszelkich niepokojących sygnałach dotyczących kontrahenta.
6. Nie limituj wyboru, szacuj ryzyko
Jeżeli warunki, jakie stawia Twojej firmie odbiorca są niezadowalające, sprawdź, co może zaoferować jego konkurencja. Jeżeli wszyscy oferują słabe warunki, oszacuj wszystkie „za” i „przeciw”, szczególnie w kontekście ponoszonego przez Ciebie ryzyka. Nie wszystko warto robić za wszelką cenę. Czasami warto na przykład poszukać odbiorców za granicą – mogą okazać się lepsi od krajowych.
7. Ufaj i kontroluj
Ochrona należności to nie tylko kontrolowanie „podejrzanych” kontrahentów. Czasami nawet najlepsi, niezawodni odbiorcy mają gorszy okres. Nawet jeżeli nie masz powodów im nie ufać, od czasu do czasu zleć sprawdzenie ich sytuacji finansowej.
8. Miej alternatywę
Jeżeli zauważysz, że odbiorca ma jakieś kłopoty i w niedalekiej przyszłości może potencjalnie zalegać Ci z opłatami, przygotuj się na tę okoliczność. Jeżeli jest to klient strategiczny, którego zamówienia decydują o być albo nie być, postaraj się o pomoc w postaci obsługi faktoringowej albo kredytowej – zyskasz amortyzację finansową na wypadek, gdyby Twoje obawy się potwierdziły.
9. Sprawdzaj najnowsze trendy rynku
Według najnowszych danych, polski rynek ma coraz mniejszy problem z nierzetelnymi płatnikami – przynajmniej w niektórych branżach. Jest to efekt poprawy kondycji finansowej przedsiębiorstw, jak również korzystania z faktoringu. Nie oznacza to jednak, że można zmniejszyć czujność. Tam, gdzie chodzi o pieniądze firmy i jej przyszłość, ostrożność zawsze będzie cenną zaletą!
Przeczytaj także:
Faktoring - jakie koszty i formalności?
1 2
oprac. : Bibby Factors Polska
Więcej na ten temat:
faktoring, zabezpieczenie działalności, nieterminowe płatności, weryfikacja kontrahenta