Lekkie ostudzenie emocji
2006-12-07 10:29
Przeczytaj także: WIG20 najwyżej w historii czyli Mikołajki 2006
Patrząc na polskie notowania w środę w szerszej panoramie, można powiedzieć, że szał zakupów na rynkach wschodzących chwilowo osłabł. Parkiety: węgierski, czeski, meksykański i brazylijski zanotowały kosmetyczne zmiany.
Kursy regionalnych walut krążą wokół najsilniejszych od wielu miesięcy poziomów do euro i dolara. Wczoraj kurs PLN/USD oscylował między 2,853 a 2,873, natomiast PLN/EUR konsolidował się w wąskim przedziale 3,80-3,81. Główna para USD/EUR trzyma się w okolicach 1,33 i jeśli dziś EBC podwyższy stopy procentowe (oczekuje się podniesienia głównej stopy o 25 pb do 3,5 proc.) i poprze ten czyn "jastrzębim" komunikatem, to euro może nadal się umacniać. Dziś rano widać już tę tendencję (1,332), wcześniej obroniono poziom 1,325.
Wymowa wczorajszej sesji w USA jest właściwie neutralna, bo spadek o kilka dziesiątych proc. nikomu nie wyrządza szkody. Wczoraj jedyną istotną daną za oceanem był raport o stanie zapasów ropy i produktów ropopochodnych, z którego warto odnotować tygodniowy spadek zapasów ropy o 1,05 mln bar., jednak baryłka ropy lekkiej staniała o 0,6 proc. do 62,2 dol. O ponad 2,5 proc. przeceniono miedź, co było już widoczne w słabym zachowaniu KGHM na giełdzie. Warto podkreślić, że zarząd kombinatu przedstawił dość pesymistyczny scenariusz dla notowań tego metalu w najbliższych latach. Oczekuje się, że tona miedzi może po 2007 r. stanieć do 2700 USD. Rynek i tak podąży swoją drogą, bo przecież nikt nie oczekiwał, że w maju br. na fali spekulacji tona będzie kosztować 8800 USD.
Wczoraj podano także rozczarowujące dane z Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa w październiku spadła aż o 0,8 proc., chociaż oczekiwano symbolicznego wzrostu o 0,1. Dziś Bank Anglii wyda komunikat po swoim posiedzeniu i według opinii rynkowej nie zmieni stóp procentowych. Ponadto spadły również zamówienia przemysłowe w Niemczech o 1,1 proc. (także oczekiwano wzrostu).
Dziś o 13.45 wynik posiedzenia EBC z planowaną podwyżką o 25 pb, natomiast o 14.30 z USA spłyną dane o nowozarejestrowanych bezrobotnych (progn. 315-320 tys.) oraz kwota kredytu konsumenckiego w październiku (oczekuje się 4,5 mld dol. jednak za poprzedni miesiąc był spadek o 1,2 mld).
Notowania w Japonii zakończyły się na lekkim plusie, jednak parkiety zachodnie zniżkują o niecałe pół proc. Sesja na GPW może przebiegać pod znakiem pogłębienia korekty i naruszenia wsparcia na poziomie majowego szczytu 3348 pkt. na WIG20.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : expander