eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe71 proc. Polaków płaci rachunki domowe w terminie

71 proc. Polaków płaci rachunki domowe w terminie

2024-11-22 12:14

71 proc. Polaków płaci rachunki domowe w terminie

71 proc. Polaków płaci rachunki domowe w terminie © Deklofenak - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

71% Polaków opłaca rachunki bez opóźnień - wynika z najnowszego raportu Intrum "European Consumer Payment Report 2024". Ten wynik plasuje nas w grupie najlepiej płacących rachunki państw europejskich.

Przeczytaj także: Coraz więcej Europejczyków płaci rachunki domowe w terminie

GUS podał, że w październiku inflacja wyniosła 5%, czyli najwięcej od początku roku 1. Rosnące ceny prądu, gazu, energii, ale także żywności i napojów bezalkoholowych są wyzwaniem dla Polaków. Aż 3/4 badanych wskazało wysokie ceny jako główną przyczynę trudności2.
Pomimo tego, aż 82% ankietowanych Polaków deklaruje, że czuje się pewnie, jeśli chodzi o zdolność do regularnego opłacania wszystkich rachunków, podczas gdy w Europie wskaźnik ten wynosi 74%3. Lepiej od nas wypadają tylko Hiszpanie, z wynikiem 89%, a Włosi, Irlandczycy czy Niemcy plasują się za nami – mówi Anna Hyżyk, ekspertka Intrum.

fot. mat. prasowe

Jak pewnie czujesz się w swojej zdolności do opłacania rachunków?

Aż 82% ankietowanych Polaków deklaruje, że czuje się pewnie, jeśli chodzi o zdolność do regularnego opłacania wszystkich rachunków.


Do poprawy stabilności finansowej wielu rodzin mogą przyczyniać się coraz wyższe wypłaty. Między lipcem 2023 a 2024 roku minimalna pensja wzrosła o 600 zł brutto. Według GUS, we wrześniu 2024 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie tylko w sektorze przedsiębiorstw – obejmującym firmy działające w produkcji i usługach –zwiększyło się o 10% w porównaniu do roku poprzedniego, osiągając 8140,98 zł brutto4. Mimo wyzwań związanych z rosnącymi kosztami, wyższe dochody dają Polakom większe możliwości pokrywania codziennych wydatków.

Ostrożność wobec kredytów


Ponadto, zauważalne jest to, że staramy się unikać nadmiernego zadłużania się, by opłacić rachunki. Według raportu ECPR, jedynie 1/5 z nas musiała korzystać z dodatkowych środków, takich jak pożyczki czy karty kredytowe, by uregulować swoje zobowiązania – to znacznie mniej niż europejska średnia wynosząca 37%5 – tłumaczy Anna Hyżyk, ekspertka Intrum.

Co więcej, dane za II kwartał 2024 roku pokazują, że karty kredytowe nie cieszą się w Polsce dużą popularnością – zaledwie 5% transakcji realizowanych jest przy ich użyciu6, podczas gdy np. tuż za naszą zachodnią granicą jest to 15%7. Polacy w większym stopniu polegają na bieżących przychodach, co świadczy o ich ostrożnym podejściu do zarządzania finansami i umiejętności dostosowywania się do zmieniających się warunków ekonomicznych.

Wyjątek, nie reguła


Nieopłacanie rachunków to dla zdecydowanej większości Polaków sytuacja incydentalna – aż 83% respondentów wskazuje, że takie zdarzenie jest dla nich wyjątkiem od reguły, a nie stałą praktyką8. Jednocześnie 75% Polaków uważa, że w dobie powszechnej dostępności płatności online trudno znaleźć usprawiedliwienie dla pominięcia terminu opłaty9. Rosnąca popularność cyfrowych rozwiązań płatniczych, które pozwalają na szybkie i wygodne regulowanie zobowiązań, dodatkowo wspiera tę odpowiedzialną postawę. Dla wielu osób takie narzędzia stają się nie tylko ułatwieniem w codziennym zarządzaniu finansami, ale także sposobem na unikanie opóźnień, które mogłyby skutkować naliczaniem odsetek, a w konsekwencji negatywnie wpływać na ich sytuację materialną

fot. mat. prasowe

Jakie były powody niezapłacenia rachunku na czas?

62% Polaków, którzy nie opłacili rachunków w terminie, wskazuje zapominalskość jako główną przyczynę tego opóźnienia.


  1. GUS, Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 roku, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-pazdzierniku-2024-roku,2,156.html.
  2. Intrum, European Consumer Payment Report 2024, intrum.com/media/cimdhbau/ecpr-2024.pdf.
  3. Tamże.
  4. GUS, Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2024 roku, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-zatrudnieni-wynagrodzenia-koszty-pracy/przecietne-zatrudnienie-i-wynagrodzenie-w-sektorze-przedsiebiorstw-we-wrzesniu-2024-roku,3,154.html.
  5. Intrum, European Consumer Payment Report 2024, intrum.com/media/cimdhbau/ecpr-2024.pdf.
  6. NBP, Informacja o kartach płatniczych II kwartał 2024 r., nbp.pl/wp-content/uploads/2024/11/Informacja-o-kartach-platniczych_2024Q2.pdf
  7. Bundesbank, Kartenzahlungen legen stark zu, https://www.bundesbank.de/de/presse/pressenotizen/kartenzahlungen-legen-stark-zu-937042
  8. Intrum, European Consumer Payment Report 2024, intrum.com/media/cimdhbau/ecpr-2024.pdf.
  9. Tamże.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: