Zyski z biotechnologii dopiero przed nami
2006-12-12 12:26
Przeczytaj także: Fundusze latynoamerykańskie: nie ma zysku bez ryzyka
W portfelu funduszu można znaleźć amerykańskie spółki z branży farmaceutycznej i biotechnologicznej. 10 procent aktywów zarządzający ulokował w akcjach spółki Calgene specjalizującej się w tworzeniu leków na nowotwory. Kolejne pozycje to Genzyme (m.in. leki na rzadkie choroby dziedziczne) czy Amgen (leki tworzone w oparciu o badania genetyczne).
Franklin Biotechnology Discovery Fund dostępny jest dla posiadaczy kwoty 2500 dolarów lub euro u dystrybutorów takich jak Expander, Open Finance, Xelion, Investment Fund Managers, BRE Bank (w ramach oferty private banking) oraz Deutsche Bank PBC. Prowizja za nabycie jednostek to 5,75 proc. (spada wraz ze wzrostem wpłacanej kwoty) a opłata za zarządzanie to 1 proc. Łączne koszty potrącane z aktywów w przypadku podstawowej klasy jednostek to 2,08 proc. w skali roku.
Kolejny z oferowanych funduszy - World Healthscience Fund zarządzany przez Blackrock Merrill Lynch Investment Managers inwestuje nie tylko w USA, lecz także w Szwajcarii (ok. 10 proc. aktywów), Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii (6-7 proc. aktywów w każdym z tych krajów). W portfelu między innymi akcje niemieckiej firmy Bayer, francuskiej Sanofi-Aventis czy szwajcarskiego Novartisu. Fundusz przez 3 lata (do końca października) zarobił 24,1 proc. Można go znaleźć w ofercie Xeliona, Deutsche Bank PBC, Open Finance oraz Investment Fund Managers. Prowizja za zakup tytułów uczestnictwa funduszu to 5 proc., a opłata za zarządzanie 1,75 proc. w skali roku. Minimalna wpłata wynosi 5 tys. dolarów. Warto dodać, że fundusz zdobył ocenę AAA, a więc wg agencji Standard&Poor’s charakteryzuje się najwyższym standardem zarządzania.
Dla zamożniejszych inwestorów przeznaczona jest oferta dostępnych w Polsce duńskich funduszy Jyske Banku – by kupić jednostki funduszu należy założyć w duńskim banku konto i zasilić je kwotą min. 20 tys. euro. Minimalna inwestycja w przypadku funduszy to 5 tys. euro lub dolarów. Podobnie jest w przypadku Jyske Invest Biotech/HealthCare Equity Fund. Fundusz nie może się pochwalić zbyt dobrymi wynikami w ciągu 12 miesięcy (wg danych na koniec października) wypracował zaledwie 3,75 proc. zysku z czego większość w roku ubiegłym - ktoś kto wpłacił środki na początku tego roku jest 2,5 proc. na minusie.
oprac. : Maciej Kossowski / expander