Wycena opcji: gamma i theta
2006-12-18 10:05
Przeczytaj także: Wycena opcji: vega, rho i "volatility"
Wskaźnik Theta
Trzeci ze wskaźników wrażliwości opcji określa względną zmianę ceny opcji względem upływu czasu pozostałego do wygaśnięcia, przy założeniu, że pozostałe parametry pozostają bez zmian. Innymi słowy określa on, o ile zmieni się cena opcji, gdy upłynie jednostka czasu.
Theta = zmiana ceny opcji / zmiana jednostki czasu o jeden dzień
Jeżeli inwestor posiada kupioną opcję, to jest narażony na oddziaływanie ujemnej thety. Każdy kolejny dzień przynosi spadek wartości opcji przy założeniu o niezmienności pozostałych parametrów opcji. W przypadku opcji o krótkich okresach pozostających do wygaśnięcia, zmiana wartości w czasie będzie najszybsza. Odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku opcji o długich okresach pozostających do wygaśnięcia. Zmiana wartości w czasie będzie w ich wypadku najwolniejsza. Wartość współczynnika theta w całym okresie aktywności danej opcji nie jest stała, nie zmienia się też liniowo. Współczynnik theta zwiększa się w miarę, jak zbliżamy się do zapadalności opcji. Im bliżej zapadalności, tym więcej z każdym dniem tracimy posiadając kupioną opcję.
Z punktu widzenia tego jednego parametru w lepszej sytuacji znajduje się wystawca opcji, gdyż posiadając krótką pozycję w opcji przy niezmienności pozostałych parametrów będzie on uzyskiwał profit dzięki upływającemu czasowi. Jedną z charakterystyk tego wskaźnika jest to, że jest on prawie zawsze dodatni, co wynika z faktu, że w miarę upływu czasu wartość opcji z reguły maleje.
Przeczytaj także:
Wycena opcji: współczynnik delta
1 2
oprac. : Piotr Denderski / AFS
Więcej na ten temat:
opcje, strategia opcyjna, opcja kupna, opcja sprzedaży, opcja walutowa, współczynnik delta, portfel opcyjny, wycena opcji, współczynnik gamma, współczynnik theta