Rynki finansowe 11-17.12.06
2006-12-19 13:53
Przeczytaj także: Rynki finansowe 4-10.12.06
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Ostatnie pięć sesji przyniosło wzrost rentowności polskich papierów dłużnych. Wobec braku istotnych danych makroekonomicznych było to odbiciem obserwowanego na całym świecie spadku cen obligacji. Dochodowość obligacji 2-letnich wynosiła w piątek 4,56 proc, 5-letnich 4,92 proc., natomiast 10-letnich 5,14 proc. Ministerstwo Finansów sprzedało na aukcji zamiany w środę papiery o łącznej wartości 5,45 mld PLN, co w efekcie zwiększenia podaży nie sprzyjało uczestnikom rynku.
Zagraniczne rynki
Dobre dane dotyczące amerykańskiej gospodarki zwiększające prawdopodobieństwo powstrzymania Fed przed obniżkami stóp procentowych w USA, spowodowały spadek cen obligacji amerykańskich do poziomów najniższych od trzech miesięcy. Podane w piątek dane o niższej od oczekiwań inflacji potwierdziły słuszność sprzedawania papierów. Rentowność dziesięciolatek wyniosła w piątek 4,59 proc. Spadały również ceny euroobligacji na bazie sygnałów z ECB wskazujących na możliwość kontynuacji procesu podwyżek stóp procentowych w strefie euro w przyszłym roku. Rentowność obligacji 10-letnich wynosiła w piątek 3,79 proc.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
W ostatnim tygodniu indeks blue chipów konsolidował się wokół poziomu 3400 pkt kończąc tydzień wzrostem o 0,53 proc. do poziomu 3410,06. Z punktu widzenia największych spółek był to w miarę udany tydzień. Inwestorzy jednak zapewne zapamiętają na długo piątkową sesję ze względu na skalę przeceny małych i średnich spółek, których indeksy traciły koło południa po ponad 5 proc. Wiele spółek w tym czasie traciło po kilkanaście procent. Mimo iż MIDWIG i WIRR zdołały odrobić do końca sesji większość strat, był to wyraźny sygnał, że pojawiła się część inwestorów gotowych realizować całkiem pokaźne już tegoroczne zyski. Zbliżający się koniec roku i tym samym konieczność zapłacenia podatku w wypadku zbycia akcji jeszcze w tym roku z pewnością skusi do przesunięcia realizacji zysków przynajmniej do pierwszych dni stycznia. Następny tydzień powinien więc przynieść uspokojenie, a jeśli pozytywna atmosfera na parkietach za oceanem się utrzyma, możemy spodziewać się nowych rekordów blue chipów. MIDWIG raczej już nie poprawi historycznych szczytów w tym roku, od których spadł już ponad 5 proc.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynke walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane